:: دوره 36، شماره 4 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 4 صفحات 436-429 برگشت به فهرست نسخه ها
ارایه الگوی تاب‌آوری زنان روستانشین سرپل ذهاب پس از وقوع زلزله
مریم پورکسمایی1، حمید پوریوسفی1، طلیعه خادمیان*1
1- گروه جامعه‌شناسی، واحد تهران-شمال، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (375 مشاهده)
اهداف: بررسی تاب‌­آوری زنان به‌عنوان قشر آسیب‌­پذیر جامعه می‌تواند برخی از مشکلات و همچنین پیامدهای پیش و پس از حادثه بر وضعیت اجتماعی-فرهنگی، اقتصادی، روان‌شناختی افراد آسیب­‌پذیر، به‌ویژه زنان را شرح دهد. هدف این مقاله، ارایه الگوی تاب‌آوری زنان روستانشین سرپل ذهاب پس از وقوع زلزله ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ بود.
روش­‌شناسی: این تحقیق توصیفی-تحلیلی با روش کیفی-کمی از فروردین تا اسفند‌ ۱۳۹۹ انجام شد. در بخش کیفی، ابزار تحقیق مصاحبه عمیق با متخصصین بود. نمونه­‌گیری به روش نظری انجام شد (۲۷=n). شاخص‌­ها و زیرشاخص‌­های مربوطه برای تهیه پرسش‌­نامه کدگذاری شدند. در بخش کمّی، ابزار تحقیق پرسش‌­نامه محقق ساخته بود. پایایی پرسش‌­نامه با استفاده از آلفای کرونباخ ۰.۷ محاسبه شد. حجم نمونه بر اساس فرمول کوکران، ۳۸۲ نفر بود. میزان اهمیت و رضایت در عمل هر یک از شاخص‌­ها، در این مرحله مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته­‌ها: تعامل با دیگران، سازگاری با محیط، مشارکت اجتماعی، پیوندهای اجتماعی و صبر در برابر مشکلات، شاخص‌­های زنان تاب‌آور بوده است. ۵۲/۳، ۳۳/۶ و ۴/۶% از زنان پاسخگو دارای تاب‌آوری کم، متوسط و زیاد بوده‌­اند. ابعاد اقتصادی، اجتماعی-فرهنگی، فردی و ساختاری-کالبدی به ترتیب با دریافت ۶۷%، ۶۲%، ۵۲% و ۴۸% از آرای متخصصین به‌عنوان عوامل موثر بر تاب­‌آوری زنان شناخته شدند. با توجه به عوامل موثر، ۴۹ گویه به‌­عنوان شاخص‌­های مانع بر تاب‌­آوری، معرفی شدند که نداشتن درآمد زنان روستایی، فقدان مهارت فنی، عدم آموزش زنان، عدم حمایت دولت از زنان و تبیعض جنسیتی، به ترتیب مهم‌ترین موانع بوده‌­اند.
نتیجه‌­گیری: الگوی تاب­‌آوری زنان روستانشین سرپل ذهاب پس از زلزله ۲۱ ابان ۱۳۹۶ تحت تاثیر ابعاد اقتصادی، ساختاری-کالبدی، اجتماعی-فرهنگی و فردی و گویه­‌های مربوطه قرار دارد.
واژه‌های کلیدی: زلزله ، تاب‌آوری ، زنان ، سرپل ذهاب ، روستانشین ،
متن کامل [PDF 525 kb]   (157 دریافت)    
نوع مقاله: توصیفی و نظرسنجی | موضوع مقاله: جغرافیای عمومى
دریافت: 1400/8/3 | پذیرش: 1400/9/8 | انتشار: 1400/9/27


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 36، شماره 4 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها