[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: آخرين شماره :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام ::
:: دوره 36، شماره 2 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل رابطه بین پدیده گرد و غبار و تغییرات جمعیت روستایی در منطقه سیستان
یعقوب زنگنه* 1، مهدی بروغنی2
1- دانشگاه حکیم سبزواری ، y.zangane@hsu.ac.ir
2- دانشگاه حکیم سبزواری
چکیده:   (3641 مشاهده)
چکیده
اهداف و زمینه ­ها: طوفان گرد و غبار پدیده ای است که تحت تاثیر شرایط جوی مانند سرعت زیاد باد، خشکی هوا و خاک برهنه و آسیب پذیر در مقابل فرسایش ایجاد می شود. یکی از مناطق مهمی که بیش از سایر نقاط ایران متاثر از پدیده گرد و غبار است، منطقه سیستان در جنوب شرق ایران است. این پژوهش با هدف تحلیل رابطه بین گرد و غبار و تغییرات جمعیت روستایی در منطقه سیستان( شامل 5 شهرستان: زابل ، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) طی دوره زمانی 25 سال گذشته( 70-95) انجام شده است.
روش شناسی: روش تحقیق، توصیفی – تحلیلی و داده های مورد نیاز به روش کتابخانه ای و با استفاده از آمارنامه های جمعیتی و تصاویر ماهواره ای گردآوری شده است. داده های گردآوری شده با استفاده از تحلیل های آمار توصیفی و استنباطی از جمله آزمون ضریب همبستگی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
یافته ها: نتایج مقایسه نرخ رشد جمعیت روستایی محدوده مورد مطالعه و استان سیستان و بلوچستان نشان داد که در هر 4 دوره زمانی 75-70، 85-75، 90-85  و 95-90 نرخ رشد سالیانه جمعیت روستایی محدوده مورد مطالعه به طور قابل ملاحظه ای از نرخ رشد سالیانه جمعیت روستایی استان کمتر بوده است. همچنین نتایج تحقیق نشان داد که بین میانگین تعداد روزهای گرد وغباری منطقه در 4 دوره زمانی مورد مطالعه و متوسط نرخ رشد سالیانه جمعیت روستایی دهستانهای منطقه رابطه معنی دار منفی وجود دارد. 
نتیجه گیری: بر اساس یافته های این پژوهش می توان این نتیجه کلی را مطرح کرد که پتانسیل نگهداشت جمعیت در روستاهای منطقه سیستان بیش از هر چیز به شرایط طبیعی بویژه خشکسالی های پی در پی در منطقه دارد که یکی از پیامدهای زیانبار آن طوفان های ماسه ای و گرد وغبار معلق در هواست.
واژه‌های کلیدی: جمعیت روستایی، گرد و غبار، منطقه سیستان
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: جغرافیای طبیعی
دریافت: 1399/6/15 | پذیرش: 1399/8/11 | انتشار: 1399/8/12
* نشانی نویسنده مسئول: سبزوار-توحیدشهر - دانشگاه حکیم سبزواری - دانشکده جغرافیا و علوم محیطی - گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zanganeh Y, Boroughani M. Analysis of the relationship between dust phenomenon and rural population changes in Sistan region. GeoRes. 2021; 36 (2)
URL: http://georesearch.ir/article-1-991-fa.html

زنگنه یعقوب، بروغنی مهدی. تحلیل رابطه بین پدیده گرد و غبار و تغییرات جمعیت روستایی در منطقه سیستان. فصل‌نامه تحقیقات جغرافیایی. 1400; 36 (2)

URL: http://georesearch.ir/article-1-991-fa.htmlدوره 36، شماره 2 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4299