زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
جستاری در شناخت کارکردهای دولت هگلی در ساماندهی اقتصاد سیاسی فضای جغرافیایی
دکتر احسان لشگری تفرشی*
گروه جغرافیا، پردیس علوم انسانی و اجتماعی، دانشگاه یزد، یزد، ایران ، lashgari@yazd.ac.ir
چکیده:   (308 مشاهده)
اهداف و زمینه‌ها: مطالعات اقتصاد سیاسی فضا در چارچوب روش‌شناسی اثبات‌گرا غالباً متأثر از انگیزه سودمحوری دانسته شده و تحلیل تغییرات فضایی ناشی سیاست‌های اقتصادی غیر وابسته به ایدئولوژی دولت قلمداد شده است. جغرافی‌دانان مارکسیست نیز معتقد بوده‌اند حاکمیت سیاسی فاقد هرگونه استقلال ساختی در برابر روابط طبقاتی بوده و فرایندهای مادی جامعه سرنوشت سیاسی حاکم بر یک فضای جغرافیایی را رقم خواهد زد. در مطالعات اقتصاد سیاسی در چارچوب دیدگاه هگلی نقش‌آفرینی بازیگران و نهادهای دولتی به‌مثابه نیروهای فراتر از عناصر جامعه مدنی در چگونگی توزیع کالاها و خدمات عمومی و سیاست‌گذاری جهت تداوم انباشت سرمایه و باز ساخت فضایی متعاقب آن در سطح قلمرو سرزمینی موردبررسی قرار می‌گیرد. در این پژوهش کوشش گردیده مهم‌ترین نمادهای ساختی و فرایندهای کارکردی مؤثر در اقتصاد سیاسی ساخته‌شده به‌وسیله دولت در چارچوب اندیشه‌های "هگل" در مقیاس ملی و در قلمروی سرزمینی موردمطالعه و تبیین قرار گیرد.
روش‌شناسی: این پژوهش از نوع بنیادین و روش جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات در این پژوهش اسنادی و کتابخانه‌ای و شیوه تحلیل اطلاعات نیز توصیفی-تحلیلی می‌باشد. این پژوهش با رویکردی فرا اثبات‌گرا به دنبال تحلیل دیالکتیک فضایی در چارچوب عملکرد حاکمیت سیاسی در چگونگی توزیع کالاهای عمومی و تخصیص منابع در مقیاس ملی می‌باشد.
نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش نمایانگر آن است در دیدگاه هگلی اقتصاد سیاسی فضا حاصل کنترل رقابت بین اصناف و طبقات اجتماعی جهت دسترسی به کالاهای عمومی به‌وسیله دولت می‌باشد. به‌بیان‌دیگر روندشناسی تخصیص منابع کمیاب مبتنی بر ایدئولوژی دولت حاکم و چگونگی تعیین موقعیت تسهیلات و روندشناسی تحولات فضایی متعاقب آن موردمطالعه قرار می‌گیرد. ضمن اینکه قرارگیری نیروهای جدید در مصادر تصمیم‌گیری در سطح قلمرو سرزمینی الگوهای متفاوتی از اقتصاد سیاسی فضا را رقم خواهد زد که الزاماً ناشی از عملکرد طبقاتی و یا دنباله‌روی از منافع طبقه بورژوازی نخواهد بود. بر این مبنا زمانی که عملکرد دولت در ساماندهی اقتصاد فضا در یک قلمرو موردبحث قرار می‌گیرد الزاماً این امکان وجود ندارد که صرفاً از روش‌های کمی برای پیش‌یابی و سنجش اقتصاد سیاسی فضا استفاده نمود. 
واژه‌های کلیدی: اقتصاد سیاسی| دولت| فضای جغرافیایی| فرا اثبات گرایی ،
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: جغرافیای سیاسی
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۳
* نشانی نویسنده مسئول: یزد - دانشگاه یزد- پردیس علوم انسانی و اجتماعی - گروه جغرافیا
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Lashgari Tafreshi E. An Investigation into the Hegelian Government's Functions in Organizing the Political Economy of Geographical Space. geores. 2019; 34 (2)
URL: http://georesearch.ir/article-1-622-fa.html

لشگری تفرشی احسان. جستاری در شناخت کارکردهای دولت هگلی در ساماندهی اقتصاد سیاسی فضای جغرافیایی. فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1398; 34 (2)

URL: http://georesearch.ir/article-1-622-fa.htmlدوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3925