زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 2 صفحات 257-268 برگشت به فهرست نسخه ها
جستاری در شناخت کارکردهای دولت هگلی در ساماندهی اقتصاد سیاسی فضای جغرافیایی
دکتر احسان لشگری تفرشی*
گروه جغرافیا، پردیس علوم انسانی و اجتماعی، دانشگاه یزد، یزد، ایران ، lashgari@yazd.ac.ir
چکیده:   (404 مشاهده)
اهداف و زمینه‌ها: مطالعات اقتصاد سیاسی فضا در چارچوب روش‌شناسی اثبات‌گرا غالباً متأثر از انگیزه سودمحوری دانسته و تحلیل تغییرات فضایی، ناشی از سیاست‌های اقتصادی غیروابسته به ایدئولوژی دولت قلمداد شده است. جغرافی‌دانانِ مارکسیست نیز معتقد بوده‌اند که حاکمیت سیاسی فاقد هرگونه استقلال ساختی در برابر روابط طبقاتی بوده و فرآیندهای مادی جامعه سرنوشت سیاسی حاکم بر فضای جغرافیایی را رقم می‌زند. در مطالعات اقتصاد سیاسی در چارچوب دیدگاه هگلی، نقش‌آفرینی بازیگران و نهادهای دولتی به‌مثابه نیروهای فراتر از عناصر جامعه مدنی در چگونگی توزیع کالاها و خدمات عمومی و سیاست‌گذاری به‌منظور تداوم انباشت سرمایه و بازساخت فضایی متعاقب آن در سطح قلمرو سرزمینی، مورد بررسی قرار می‌گیرد. هدف این پژوهش تبیین و مطالعه مهم ترین نمادهای ساختی و فرآیندهای کارکردی موثر در اقتصاد سیاسی ساخته شده به وسیله دولت در چارچوب اندیشه های هگل در مقیاس ملی و در قلمروی سرزمینی بود .
روش‌شناسی: این پژوهش توصیفی-تحلیلی با رویکردی فرااثبات‌گرا به دنبال تحلیل دیالکتیک فضایی در چارچوب عملکرد حاکمیت سیاسی در چگونگی توزیع کالاهای عمومی و تخصیص منابع در مقیاس ملی بود.
یافته‌ها: در دیدگاه هگلی، اقتصاد سیاسی فضا حاصل کنترل رقابت بین اصناف و طبقات اجتماعی جهت دسترسی به کالاهای عمومی به‌وسیله دولت است. به‌بیان‌دیگر، روندشناسی تخصیص منابع کمیاب مبتنی بر ایدئولوژی دولت حاکم و چگونگی تعیین موقعیت تسهیلات و روندشناسی تحولات فضایی متعاقب آن مورد مطالعه قرار می‌گیرد. ضمن اینکه قرارگیری نیروهای جدید در مصادر تصمیم‌گیری در سطح قلمروی سرزمینی، الگوهای متفاوتی از اقتصاد سیاسی فضا را رقم خواهد زد که الزاماً ناشی از عملکرد طبقاتی یا دنباله‌روی از منافع طبقه بورژوازی نیست. بر این مبنا، زمانی که عملکرد دولت در ساماندهی اقتصاد فضا در یک قلمرو مورد بحث قرار می‌گیرد، الزاماً این امکان وجود ندارد که صرفاً از روش‌های کمّی برای پیش‌یابی و سنجش اقتصاد سیاسی فضا استفاده نمود.
نتیجه‌گیری: اقتصاد سیاسی دولت‌گرا در دیدگاه هگلی به دنبال تشریح چگونگی سطح‌بندی و دسته‌بندی گروه‌های اجتماعی، در دسترسی به منابع کمیاب اقتصادی از طریق فرآیندهای برنامه‌ریزی و آمایش و تحلیل فضایی اثرات آن است.
واژه‌های کلیدی: اقتصاد سیاسی| دولت| فضای جغرافیایی| فرا اثبات گرایی ،
متن کامل [PDF 842 kb]   (27 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: جغرافیای سیاسی
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۳
* نشانی نویسنده مسئول: یزد - دانشگاه یزد- پردیس علوم انسانی و اجتماعی - گروه جغرافیا
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Lashgari Tafreshi E. Recognizing the Functions of Hegelian Government in Organizing the Political Economy of Geographical Space. geores. 2019; 34 (2) :257-268
URL: http://georesearch.ir/article-1-622-fa.html

لشگری تفرشی احسان. جستاری در شناخت کارکردهای دولت هگلی در ساماندهی اقتصاد سیاسی فضای جغرافیایی. فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1398; 34 (2) :257-268

URL: http://georesearch.ir/article-1-622-fa.htmlدوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3961