زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 34، شماره 3 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیرات مولفه های کلیدی هویت مکان بر حس تعلق به مکان در بازار تاریخی شهر تبریز
دکتر فرزین حق پرست* 1، دکتر مازیار آصفی2، الناز ابی زاده2
1- دانشگاه هنر اسلامی تبریز ، f.haghparast@tabriziau.ac.ir
2- دانشگاه هنر اسلامی تبریز
چکیده:   (338 مشاهده)
اهداف و زمینه : بازارهای تاریخی ایران به‌عنوان کانون هویت‌بخش و پویای شهرها در شکل‌گیری حس تعلق به مکان تأثیر بسزایی دارند. در این میان بازار تاریخی تبریز با ویژگی‌های منحصربه‌فرد از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. هدف این پژوهش تعیین تأثیر مؤلفه‌های هویت مکان بر حس تعلق مکانی کسبه در بازار تبریز است تا با تفکیک میزان تأثیرگذاری هریک از مولفه‌ها به تبیین مهم‌ترین آن‌ها در تقویت حس تعلق به مکان پرداخته شود.
روش‌شناسی: پژوهش حاضر به لحاظ هدف کاربردی و از جهت ماهیت و روش، توصیفی – تحلیلی است. در این راستا پرسشنامه‌هایی به‌کار رفته‌است که روایی آن‌ها به روش صوری و پایایی آن‌ها با روش آلفای کرونباخ تائید شد. تجزیه‌وتحلیل داده‌های حاصل از پرسشنامه‌ها بر مبنای روش‌های آماری همبستگی اسپیرمن و رگرسیون چند متغیره صورت گرفت.
یافته‌ها: نتایج آزمون‌ها نشان می‌دهد همبستگی مهم‌ترین مؤلفه‌های هویت مکان با حس تعلق به مکان در سطح 01/0 > Ƥ معنی‌داراست و مؤلفه‌های خاطره‌انگیزی، رضایتمندی و شناخت به ترتیب با ضریب 541/0، 480/0 و 412/0 بیشترین همبستگی را با حس تعلق مکانی کسبه در بازار تاریخی تبریز دارند؛ همچنین نتایج رگرسیون چندمتغیره نشان می‌دهد که تأثیر سه متغیر خاطره‌انگیزی، رضایتمندی و شناخت بر متغیر حس تعلق به مکان، معنی‌دار است زیرا سطح خطای آماره (t) آن‌ها کمتر از 05/0 بوده و مقدار آماره (t) به ترتیب 578/5، 267/4 و 507/2 هست که بزرگ‌تر از عدد 33/2 است. ازاین‌رو مؤلفه خاطره‌انگیزی با ضریب بتا 314/0، رضایتمندی با ضریب بتا 241/0 و شناخت با ضریب بتا 140/0 به ترتیب بالاترین تأثیر رگرسیونی را بر حس تعلق به مکان در این بازار دارند.
نتیجه‌گیری: توجه به نقش مولفه‌های هویت مکانی و میزان‌ تاثیرگذاری هریک برحس تعلق به مکان و تلاش برای حفظ آنها در بازار تاریخی تبریز ضمن ارتقای کیفیت بازار، موجبات تدام حیات و ماندگاری این میراث ارزشمند معماری را فراهم می‌آورد. 

واژه‌های کلیدی: بازار تاریخی تبریز، هویت مکان، کسبه و اهالی بازار، حس تعلق مکانی
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۴/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۶
* نشانی نویسنده مسئول: دانشگاه هنر اسلامی تبریز
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Haghparast F, Asefi M, Abizadeh E. Investigating effects of place identity components on the place attachment in Tabriz Historic Bazaar. geores. 2019; 34 (3)
URL: http://georesearch.ir/article-1-674-fa.html

حق پرست فرزین، آصفی مازیار، ابی زاده الناز. بررسی تاثیرات مولفه های کلیدی هویت مکان بر حس تعلق به مکان در بازار تاریخی شهر تبریز . فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1398; 34 (3)

URL: http://georesearch.ir/article-1-674-fa.htmlدوره 34، شماره 3 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977