[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: آخرين شماره :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام ::
:: دوره 38، شماره 1 - ( 1401 ) ::
جلد 38 شماره 1 صفحات 1013-1001 برگشت به فهرست نسخه ها
طبقه‌بندی تصاویر لندست با استفاده از روش ترکیبی به‌منظور تهیه نقشه کاربری اراضی
سعید ورامش*1، سهراب محترم عنبران2
1- گروه علوم و مهندسی جنگل، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران.
2- کارشناسی ارشد علوم و مهندسی جنگل، گروه علوم و مهندسی جنگل، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران.
چکیده:   (221 مشاهده)
اهداف و : تهیه نقشه کاربری اراضی اهمیت زیادی در مدیریت بهینه اراضی دارد. روش‌های مختلفی مانند طبقه‌بندی نظارت‌شده، نظارت‌نشده، طیفی و شی­گرا برای تهیه نقشه کاربری اراضی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.
روش ­شناسی: در این پژوهش روشی ترکیبی به منظور تهیه نقشه کاربری اراضی بخشی از منطقه فندقلو در استان اردبیل با استفاده از تصویر لندست8 ارائه گردید. ابتدا تصویر پیش­پردازش شد و سپس شاخص گیاهی تفاوت نرمال شده (NDVI) و شاخص خاکی درخشندگی (BI) استخراج شده و با باندهای تصویر ادغام شدند. طبقات کشاورزی، آیش، مرتع و پهنه‌های آبی با استفاده از روش بیشینه احتمال استخراج شدند، روش­های فیلتر انطباقی و برش تراکمی به ترتیب برای استخراج طبقات اراضی بایر و جنگل مورد استفاده قرار گرفتند. طبقات مناطق مسکونی و باغ نیز با استفاده از روش شی­گرا استخراج شدند. در نهایت با استفاده از دانش کارشناسی و شناخت از منطقه مورد مطالعه و بر مبنای نقشه‌های کمکی شیب و ارتفاع، نقشه نهایی کاربری اراضی منطقه مورد مطالعه استخراج گردید.
یافته‌ها: دقت کلی و ضریب کاپا برای روش ترکیبی به ترتیب 28/97 و 96/0 درصد به دست آمد که برای برنامه‌ریزی و مدیریت کاربری اراضی بسیار مناسب­تر و عملی­تر از روش های معمول طبقه­بندی تصاویر ماهواره­ای و تهیه نقشه کاربری اراضی می­باشد. نتایج همچنین نشان داد که به دلیل تشابه خصوصیات طیفی و حتی شکل و رنگ برخی از طبقات کاربری و پوشش اراضی، استفاده از روش ترکیبی و نقشه‌های کمکی دقت بیشتری نسبت به استفاده از روش‌های معمول دارد.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این پژوهش می­توان گفت که به منظور تهیه نقشه کاربری اراضی، با توجه به ویژگی­های هر منطقه از نظر همگنی و تعداد طبقات و همچنین نوع تصویر ماهواره­ای مورد استفاده، بهتر است که ترکیب­های متفاوتی از روش­ها و شاخص­ها برای تهیه نقشه کاربری اراضی مورد استفاده قرار گیرند.
 
واژه‌های کلیدی: بیشینه احتمال، برش تراکمی، آنالیز فیلتر انطباقی، شی‌گرا، نقشه‌های کمکی
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی ناحیه‌ای
دریافت: 1401/9/25 | پذیرش: 1401/12/21 | انتشار: 1401/12/28
* نشانی نویسنده مسئول: اردبیل، اردبیل، خیابان دانشگاه، دانشگاه محقق اردبیلی، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، گروه علوم و مهندسی جنگل
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Varamesh S, mohtaram anbaran S. Classification of Landsat Images Using Synthetic method for Land Use Mapping. GeoRes 2023; 38 (1) :1001-1013
URL: http://georesearch.ir/article-1-1411-fa.html

ورامش سعید، محترم عنبران سهراب. طبقه‌بندی تصاویر لندست با استفاده از روش ترکیبی به‌منظور تهیه نقشه کاربری اراضی. فصل‌نامه تحقیقات جغرافیایی. 1401; 38 (1) :1001-1013

URL: http://georesearch.ir/article-1-1411-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 38، شماره 1 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4570