:: دوره 38، شماره 3 - ( 1402 ) ::
جلد 38 شماره 3 صفحات 380-373 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی اثر پایه‌های قائم بر کاهش خطر ناشی از جریان واریزه‌ای با استفاده از یک مدل عددی
مجید گلوئی1 ، آرتمیس معتمدی* 2
1- گروه مهندسی عمران، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، قزوین، ایران
2- گروه مهندسی عمران، مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بوئین زهرا، قزوین، ایران
چکیده:   (259 مشاهده)
اهداف: یکی از پدیده‌های مخرب طبیعی که اغلب به صورت ناگهانی رخ می‌دهد و باعث خسارت‌های شدید مالی و جانی می‌شود، جریان واریزه‌ای است. روش‌های مختلفی به منظور کنترل جریان واریزه‌ای پیشنهاد شده است اما تحلیل جریان واریزه‌ای با وجود معادلات پیچیده حاکم بر آن بسیار دشوار و تقریباً غیرممکن است. هدف اصلی پژوهش حاضر ارزیابی تاثیر پایه‌های عمودی بر کنترل جریان واریزه‌ای است.
روش‌شناسی: این پژوهش از نوع تجربی-محاسباتی بوده و در سال ۱۴۰۲ در منطق سولقان واقع در شمال غرب شهر تهران که یکی از مناطق مستعد وقوع پدیده جریان واریزه‌ای بود انجام شد. در این پژوهش اثر پایه‌های کوتاه بتنی بر کاهش سرعت جریان و متوقف‌نمودن آن با استفاده از مدل عددی RAMMS و از طریق شبیه‌سازی و نحوه کنترل جریان‌های واریزه‌ای بررسی شد. سپس چیدمان مختلفی از پایه‌ها در محل‌های مختلف مسیر حرکت جریان در نظر گرفته شد و نتایج مدل‌سازی آنها مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته‌ها: قرارگیری پایه‌ها به صورت ترکیب مثلثی با راس به سمت پایین‌دست، موثرترین حالت بود و نقش مهمی در کاهش اندازه حرکت، پهنه تاثیر و طول جابه‌جایی جریان داشت. همچنین در حالتی که این پایه‌ها در قسمت پایین دامنه قرار داده شدند، عملکرد بسیار مناسب‌تری در توقف جریان داشتند.
نتیجه‌گیری: به‌کارگیری پایه های قائم در مسیر جریان واریزه‌ای می‌تواند باعث کاهش چشمگیر اندازه حرکت، پهنه تاثیر و فاصله جابجایی جریان واریزه‌ای گردد. میزان تاثیر گروه پایه‌ها بر جریان، بستگی به نحوه آرایش پایه‌ها، ابعاد و فاصله بین آنها دارد. با استفاده از مدل عددی، می‌توان بهترین گزینه را انتخاب نمود.


واژه‌های کلیدی: جریان واریزه‌ای، نرم‌افزار RAMMS، منطقه سولقان، کنترل جریان واریزه‌ای، مدل‌سازی جریان واریزه‌ای
متن کامل [PDF 1130 kb]   (102 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: جغرافیای طبیعی
دریافت: 1402/5/17 | پذیرش: 1402/6/29 | انتشار: 1402/7/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 38، شماره 3 - ( 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها