:: دوره 38، شماره 3 - ( 1402 ) ::
جلد 38 شماره 3 صفحات 298-287 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی فرصت‌های کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در روستاهای گردشگری شمیرانات
شبنم مومن‌زاده1، مجتبی قدیری*1، حسنعلی فرجی سبکبار1، زهرا ترکاشوند1، محمدامین خراسانی1
1- گروه جغرافیای انسانی و برنامه‌ریزی، دانشکده جغرافیا، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (452 مشاهده)
اهداف: یکی از زمینههایی که میتواند جامعه روستایی را از رخوت و سستی خارج نماید، ایجاد کسب­وکار در زمینه گردشگری روستایی است. پیش­ شرط تحقق این مهم، شناسایی کانون­ های دارای مزیت گردشگری و بررسی ظرفیت­ های بالقوه موجود طبیعی و بومی مردمان روستایی است. این پژوهش با هدف شناسایی فرصت ­های نواحی روستایی در راستای توسعه کسب­ و ­کارهای کوچک و متوسط مبتنی بر گردشگری در روستاهای منطقه شمیرانات انجام شد.
روش­ شناسی: این تحقیق از لحاظ ماهیت توصیفی تحلیلی و از نظر هدف کاربردی است. جامعه آماری پژوهش‌ حاضر روستاهای هدف گردشگری سه دهستان لواسان بزرگ و کوچک و رودبارقصران از شهرستان شمیرانات بود که به روش نمونه ­گیری خوشه­ ای فضایی انتخاب شدند. نمونه­ های مورد مطالعه با استفاده از روش گلوله ­برفی به تعداد ۳۱۳ نفر انتخاب شدند. اطلاعات از طریق مطالعات میدانی و با استفاده از ابزار پرسش‌نامه محقق ­ساخته گردآوری شدند. برای تعیین پایایی و روایی ابزار پژوهش از روش ضریب آلفای کرونباخ و روش اعتبار محتوا استفاده شد. داده ­ها با استفاده از آزمون T زوجی در محیط نرم­افزار ۲۲SPSS  تحلیل شد.
یافته­ ها: ۶ شاخص و ۸۴ مولفه به عنوان فرصت­ های موثر بر توسعه کسب و کارهای کوچک تا متوسط در روستاهای مورد مطالعه شناسایی و در قالب پرسش‌نامه ارزیابی شد. پس از دو دوره بازبینی خبرگان، تعداد مولفه ­ها به ۸۰ مورد کاهش یافت. اعتبار پرسش‌نامه با ضریب آلفای کرونباخ ۸۵/۰ تایید شد. فرصت­های مناسب توسعه گردشگری شامل شش فرصت اقتصادی، اجتماعی- فرهنگی، زیرساختی امکاناتی، فضایی، روان­شناختی و جاذبه ­ای بود که طبق نتایج آزمون T زوجی، از این میان، فرصت­ های جاذبه­ ای، روان ­شناختی و فرصت ­های زیرساختی امکاناتی به عنوان مهم ­ترین فرصت­ های پیش ­رو در محیط­ های روستایی منطقه شمیرانات شناسایی شدند.
نتیجه­ گیری: فرصت‌های قابل توجهی در ابعاد مختلف برای توسعه گردشگری و رشد اقتصاد منطقه لواسان وجود دارد که در این تحقیق مهم ترین آنها فرصت های جاذبه ای، روان‌شناختی و زیرساختی شناخته شده است.
 
واژه‌های کلیدی: فرصت، نواحی روستایی، کسب‌وکار کوچک و متوسط، گردشگری
متن کامل [PDF 963 kb]   (253 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1402/3/5 | پذیرش: 1402/4/12 | انتشار: 1402/5/6XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 38، شماره 3 - ( 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها