:: دوره 38، شماره 2 - ( 1402 ) ::
جلد 38 شماره 2 صفحات 210-203 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی گسترش کالبدی شهر بوشهر
مهدی روان‌دوست1 ، احمد خادم‌الحسینی* 1، حمید صابری1 ، علیرضا عباسی1
1- گروه برنامه‌ریزی شهری، دانشکده جغرافیا، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران
چکیده:   (381 مشاهده)
اهداف: ارزیابی و پایش ساختار گسترش کالبدی شهری برای شناخت روند توسعه و مسایل موجود گام مهمی در راستای مدیریت بهینه شهر است. هدف این تحقیق، بررسی الگوی گسترش کالبدی شهر بوشهر در دوره ۱۴۰۱-۱۳۶۳ بود.
روش‌شناسی: این مطالعه کمّی-کیفی در دو بخش در سال ۱۴۰۱ در شهر بوشهر اجرا شد. ابتدا ساختار گسترش کالبدی شهر بوشهر در دوره ۱۴۰۱-۱۳۶۳ با استفاده از تصاویر ماهواره­ای مطالعه شد. تاثیرات ناشی از رشد شهری با بررسی وضعیت منطقه و مطالعه سایر تحقیقات برآورد و در قالب پرسش‌نامه بررسی شد. پرسش­نامه اولیه با استفاده از دو دوره نظر ۳۰ خبره بازبینی شد. در بخش کمّی، پس از طراحی نسخه دوم پرسش­نامه، روایی محتوا با استفاده از نظریات ۳۰ متخصص محاسبه شد. معیارهای شاخص و نسبت روایی پرسش‌نامه با مقادیر بالای ۶۰% تایید شدند. سپس، پرسش‌نامه میان ۲۵۰ نفر از کارشناسان مدیریت و برنامه­ریزی شهری در شهر بوشهر توزیع شد. داده­ها با استفاده از آزمون تی تک نمونه و روش وزن­دهی ویکور تحلیل شدند.
یافته­ ها: ساختار شهر بوشهر دارای ۴ هسته اصلی بود. مهم­ترین تاثیرات این توسعه چند هسته­ای را می‌توان در شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست­محیطی و ۱۶ بُعد موثر خلاصه کرد. بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، بُعدهای آسیب فضای سبز و افزایش بازده انرژی در بُعد زیست­محیطی، حفظ صنایع فرهنگی منحصر به فرد و همبستگی اجتماعی و افزایش مشارکت محلی در بُعد اجتماعی و توسعه صنعت گردشگری با تفاوت­های محیطی مراکز و تنوع عملکردها و تعدد مراکز شهری در بُعد اقتصادی باید برای حل مشکلات رشد چندهسته­ای شهر و مدیریت بهینه شهری مورد توجه قرار گیرند.
نتیجه­ گیری: الگوی گسترش افقی شهر بوشهر بر اساس ساختار چندهسته­ای شکل گرفته است که بیشترین تاثیر را بر شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی دارد.
 
واژه‌های کلیدی: الگوی رشد، گسترش کالبدی، بوشهر، روش ویکور
متن کامل [PDF 5145 kb]   (155 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1402/1/9 | پذیرش: 1402/2/16 | انتشار: 1402/3/28XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 38، شماره 2 - ( 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها