:: دوره 38، شماره 2 - ( 1402 ) ::
جلد 38 شماره 2 صفحات 201-191 برگشت به فهرست نسخه ها
ساختار عملکردی-فضایی در ارتباط با کیفیت دسترسی‌پذیری پایدار محدوده میدان انقلاب تهران
حسین ریاضی* 1، غلامرضا حقیقت نائینی1 ، هاشم داداش‌پور2
1- گروه شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر، تهران، ایران
2- گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (302 مشاهده)
اهداف: چیدمان فضایی فعالیت­های شهری، ساختار فضایی ارتباطات و دسترسی فضایی بر میزان و چگونگی جابه‌جایی­های شهری و قابلیت دسترسی­پذیری آن تأثیرگذار هستند. با تأثیر پارادایم پایداری بر مفاهیم جابه‌جایی شهری و دسترسی­پذیری، بهره‌گیری از شیوه­های سفر به ‌وسیله حمل­ونقل عمومی و مفهوم دسترسی­پذیری پایدار شهری بیش‌ از پیش مورد توجه قرار گرفته است. بر این‌ اساس، هدف پژوهش حاضر بررسی ساختار فضایی نقاط مهم فعالیتی، ایستگاه­ها و محورهای شهری در قالب ساختار عملکردی-فضایی و بررسی هماهنگی آنها با یکدیگر بود.
روش­شناسی: این مطالعه کاربردی به روش کمّی و در محدوده پیرامون میدان انقلاب اسلامی در تهران در سال ۱۴۰۱، انجام شد. تحلیل ساختار عملکردی-فضایی و دسترسی­پذیری پایدار شهری در محدوده مورد مطالعه با استفاده از پایگاه‌ داده‌های جغرافیایی و روش­های تحلیل فضایی شامل تحلیل چیدمان فضا و تحلیل شبکه شهری انجام گرفت.
یافته ­ها: ساختار فضایی و عملکردی در محدوده میدان انقلاب اسلامی در کلان‌شهر تهران دارای هماهنگی نسبی بود. ۷۵% نقاط مهم فعالیتی پیرامون محورهای ساختاری (با هم­پیوندی بالا) و ۷۰% این نقاط در بلوک­های شهری با دسترسی‌پذیری فضایی مناسب واقع شده­اند. همچنین در رابطه ‌با کیفیت دسترسی‌پذیری پایدار شهری، ۸۵% نقاط مهم شهری در شعاع عملکردی ایستگاه‌های حمل­ونقل سطح اول و به‌ترتیب ۷۵% و ۸۵% از کل قطعات ساختمانی در شعاع عملکردی ایستگاه­های حمل­ونقل پایدار سطح اول و دوم قرار داشتند.
نتیجه ­گیری: محدوده انقلاب اسلامی از نقطه ‌نظر هماهنگی ساختارهای بیان‌شده و کیفیت دسترسی‌پذیری پایدار شهری از وضعیت نسبتاً مناسبی برخوردار است.

 
واژه‌های کلیدی: ساختار فضایی، دسترسی‌پذیری پایدار شهری، تحلیل فضایی، تحلیل شبکه شهری، تحلیل چیدمان فضایی
متن کامل [PDF 6756 kb]   (156 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1401/9/17 | پذیرش: 1401/11/10 | انتشار: 1402/3/15XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 38، شماره 2 - ( 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها