:: دوره 38، شماره 2 - ( 1402 ) ::
جلد 38 شماره 2 صفحات 219-211 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش ساختار فضایی در سرزندگی شبکه معابر اطراف بازارهای ایرانی در بازار سنتی بروجرد
مازیار خاکی*
گروه مهندسی معماری، دانشگاه شمال، آمل، ایران
چکیده:   (363 مشاهده)
اهداف: بازارهای سنتی از معدود فضاهای شهری هستند که از گذشته تا امروز به حیات خود در شهرها ادامه داده‌اند. ساختار فضایی بازارهای سنتی و خیابان‌های اطراف آنها از بافت سایر مناطق شهری متفاوت است و این فرصتی برای مطالعات بیشتر فراهم می‌آورد. بر این اساس، هدف این پژوهش تدوین مدل سرزندگی معابر اطراف بازار و شناخت نسبت آن با ساختار فضایی این محدوده است.
روش‌شناسی: پژوهش حاضر از نوع توصیفی بوده و در محدوده بازار سنتی بروجرد و حوزه بلافصل آن در بهار 1401 انجام شد. داده‌های مورد نیاز با استفاده از پرسش‌نامه محقق‌ساخت گردآوری شد. تدوین مدل سرزندگی با استفاده از روش همبستگی از نوع تحلیل عاملی تأییدی در نرم‌افزار 8.80LISREL v صورت گرفت. متغیرهای فضایی بر اساس نقشه محوری در نرم‌افزار 10UCL Depthmap استخراج شد. رابطه ساختار فضایی و سرزندگی شهری از طریق آزمون همبستگی در نرم‌افزار 23SPSS مشخص شد.
یافته‌ها: مدل سرزندگی بازار بروجرد به دو معیار ادراکی و محیطی تقسیم شد. در معیار محیطی عوامل «فعالیتی»، «دسترسی»، «کالبدی» و «زیست‌محیطی» به‌ترتیب بیشترین تأثیر را داشتند. در معیار «ادراکی» نیز عوامل «روانی»، «اجتماعی» و «اقتصادی» به‌ترتیب دارای بیشترین تأثیر بودند.
نتیجه‌گیری: متغیرهای محیطی سرزندگی خیابان‌های اطراف بازار بروجرد با ساختار فضایی شبکه معابر دارای رابطه معنادار هستند. اما این موضوع در مورد متغیرهای ادراکی صادق نیست. در واقع علی‌رغم تأثیر بالاتر متغیرهای ادراکی در ایجاد سرزندگی این متغیرها ‌جز متغیر اجتماعی، رابطه معناداری با پیکره‌بندی فضایی معابر ندارند.
 
واژه‌های کلیدی: بازار بروجرد، سرزندگی، چیدمان فضا، ساختار فضایی
متن کامل [PDF 4414 kb]   (133 دریافت)    
نوع مقاله: توصیفی و نظرسنجی | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1401/8/8 | پذیرش: 1402/1/16 | انتشار: 1402/4/5XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 38، شماره 2 - ( 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها