:: دوره 37، شماره 4 - ( 1401 ) ::
جلد 37 شماره 4 صفحات 2-2 برگشت به فهرست نسخه ها
نظریه «ساختار حقوقی توسعه‌گرا و هماهنگ تدوین ضوابط طرح‌های توسعه شهری ایران»
عباس ناظمی1، سید مسلم سید الحسینی*2، مریم دانشور3، عمید الاسلام ثقه الاسلامی3
1- دانشجوی دکتری شهرسازی، گروه شهرسازی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران
2- استاد گروه شهرسازی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران ، Smh_arc@yahoo.com
3- استادیار گروه شهرسازی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران
چکیده:   (70 مشاهده)
اهداف و زمینه‌ها: پژوهش با این دغدغه آغاز شد که «قوانین شهرسازی به‌ویژه ضوابط طرح‌های توسعه شهری کارایی مناسبی ندارند». بامطالعه پژوهش‌ها مشخص شد طرح‌های شهری از بعد حقوقی و ضوابط دارای ناکارایی‌های هستند. ریشه برخی از این ناکارایی‌های در «ساختار حقوقی و قوانین» است. بنابراین با ریشه‌یابی ناکارایی‌های ساختار حقوقی و قوانین، دستیابی به نظریه‌ای برای ساختار حقوقی تدوین ضوابط و مقررات طرح‌های توسعه شهری، هدف پژوهش گردید.
 روش‌شناسی‌: این پژوهش کیفی و به شیوه تئوری داده‌بنیاد انجام شد. انتخاب افراد مصاحبه‌شونده از میان نخبگان و با تحصیلات فوق‌لیسانس و دکتری به روش گلوله برفی بوده و اسناد مطالعاتی شامل مقاله‌های بین سال‌های 1380 تا 1401 است. تمام داده‌ها در چارچوب روش‌پژوهش  به‌کمک روش تحلیل محتوی در فرایند کدگذاری قرار گرفت و روایی پژوهش به دو روش ده پرسش کرسول (تائید مشارکت‌کنندگان) و مقایسه با ادبیات تخصصی بررسی و درستی آن گواهی شد.
یافته‌ها: ناکارایی‌های ضوابط طرح‌های شهری دارای ریشه‌ها، زمینه‌سازها و شرایطی است که به مقوله «ساختار حقوقی فرایند تدوین ضوابط» با کد محوری «ساختار ناهماهنگ و چندپاره» برمی‌گردد و دارای عناصر، ارتباط و ترتیبی است که برسازنده ناکارایی‌هاست. در بیشتر مراحل تهیه طرح «متولی حقوقی تدوین ضابطه»، حضور ندارد و «ناهماهنگی و ناسازگاری در فرایند تدوین ضوابط»، «ناهماهنگی و ناسازگاری در مبانی نظری»، «ناهماهنگی در ساختار نظام تدوین» و «ناهماهنگی و ناسازگاری در ساختار و عناصر حکمروایی» از دیگر یافته‌های پژوهش است.
نتیجه‌گیری: ساختار حقوقی تدوین ضوابط و مقررات طرح‌های توسعه شهری که می‌توان آن را ساختار حکمروایی برنامه‌ریزی شهری یا تدوین ضابطه آن نامید، دارای پدیده کانونی «هماهنگی و توسعه‌گرا» است که در تعامل با شرایط مداخله‌گر و زمینه‌ساز به نظریه «ساختار حقوقی هماهنگ و توسعه‌گرای تدوین ضوابط و مقررات» با راهبردهای «ساختار حقوقی هماهنگ با رویکرد حکمروایی شهری هماهنگ» و «فرایند هماهنگ و سازگار با کلان‌هدف توسعه» رهنمون دارد.
واژه‌های کلیدی: نظریه، ساختار حقوقی، ضوابط و مقررات، حکمروایی شهری، طرح‌جامع، داده‌بنیاد
متن کامل [PDF 1433 kb]   (49 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1401/4/17 | پذیرش: 1401/6/29 | انتشار: 1401/8/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 37، شماره 4 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها