:: دوره 36، شماره 3 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 3 صفحات 263-274 برگشت به فهرست نسخه ها
دینامیزم‌های سازنده پروژه‌های بزرگ‌مقیاس شهری با رویکرد اقتصاد سیاسی فضا؛ مطالعه موردی کلانشهر مشهد
غلامرضا کاظمیان*1، اسماعیل علی اکبری2، مصطفی طالشی2، منیره حداد حسن‌آبادی3
1- گروه مدیریت دولتی، دانشکده حسابداری و مدیریت، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران ، kazemian1344@gmail.com
2- گروه جغرافیا، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
3- گروه جغرافیا، مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
چکیده:   (164 مشاهده)
اهداف: توسعه ساخت پروژه‌های بزرگ‌مقیاس، شکل شهرها را دستخوش دگرگونی به سوی هدف‌های ویژه و بر اساس دیدگاه‌های اقتصادی و سیاسی مسلط بر سیاستگذاری و برنامه ریزی در شهرها نموده است.  هدف پژوهش، بررسی و تحلیل فضایی ابرپروژه‌های ساختمانی مشهد و تبیین نیروها و دینامیزم‌های سازنده این پروژه‌ها در چارچوب رویکرد اقتصاد سیاسی فضا بود.
روش‌شناسی: پژوهش توصیفی-تحلیلی حاضر در سال ۱۳۹۹ در شهر مشهد انجام شد. ۱۶۴ پروژه‌ بزرگ‌مقیاس شهری با استناد به دیدگاه‌های نظری و از طریق تکنیک دلفی مبتنی بر نظرات ۵۰ نفر از نخبگان و خبرگان موضوع، دینامیزم‌های سازنده شناسایی و طبقه‌بندی شده و مدل ارایه شد. برای آزمون مدل پنج‌عاملی با استفاده از مدلسازی معادلات ساختاری، روابط بین متغیرها و تعمیم نتایج پرداخته شد. اطلاعات با استفاده از نرم‌افزارهای SPSS ۲۶ و SmartPLS ۳ و تحلیل عاملی تاییدی و آنالیز واریانس تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: براساس نتایج تحلیل عاملی تاییدی، الگو، برازش قابل قبولی با داده‌ها داشت. در سطح فراملی عامل سیاست‌گذاری مدیریتی و برنامه‌ها با بار عاملی (۰/۷۴۵)، در سطح ملی-منطقه‌ای عامل نهادی-تشکیلاتی با بار عاملی (۰/۸۰۲) و در سطح محلی عامل اقتصادی-سیاسی با بار عاملی (۰/۷۷۲) در مرتبه اول اهمیت قرار دارند. مدل از روایی و پایایی برخوردار بود.
نتیجه‌گیری:
نتایج تحلیل‌های پژوهش بر مبنای فلسفه ایجاد ابرپروژه‌های ساختمانی در مشهد در چارچوب پنج عامل شناسایی و تثبت‌شده، نشانگر نقش پیشران دینامیزم‌های سیاست‌گذاری در سطح فراملی، نیروهای نهادی-تشکیلاتی در سطح ملی-منطقه‌ای و نیروهای اقتصادی و سیاسی در سطح محلی است.
واژه‌های کلیدی: اقتصاد سیاسی فضا، پروژه‌های بزرگ مقیاس شهری، اقتصاد سیاسی کلانشهر مشهد، تحلیل عامل تأییدی
متن کامل [PDF 1012 kb]   (97 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1399/10/4 | پذیرش: 1399/12/19 | انتشار: 1400/6/30
* نشانی نویسنده مسئول: تهران، انتهای بزرگراه همت غرب، دهکده المپیک، دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده مدیریت و حسابداری، گروه مدیریت دولتی


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 36، شماره 3 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها