[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: آخرين شماره :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام ::
:: دوره 36، شماره 2 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
نظریه برنامه‌ریزی هماهنگ (نظریه همکنش با عناصر ساختار رسمی محیط برنامه‌ریزی شهری ایران)
غلامرضا ناظمی1 ، راضیه رضازاده2، عمیدالاسلام ثقه‌الاسلامی*3، هادی سروری1
1- گروه شهرسازی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران
2- گروه شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران
3- گروه شهرسازی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران ، Saghatoleslami@mshdiau.ac.ir
چکیده:   (4041 مشاهده)
 اهداف و زمینه‌ها: چندوچون برنامه‌ریزی شهری انجام‌گرفته در هفت دهه‌ی گذشته کشور و نپرداختن به چارچوب‌بندی نظریه‌ی بومی هم‌راستا با ویژگی‌های محیط برنامه‌ریزی کشور، امروزه ناسازگاری‌ها و ناهماهنگی‌های فراوان برنامه‌ریزی، برنامه‌ریز و برنامه‌های شهری را آشکار کرده است؛ هدف این پژوهش دستیابی به نظریه‌ی برنامه‌ریزی شهری همکنش با عناصر ساختار رسمی محیط برنامه‌ریزی ایران است.
روش‌شناسی‌: این پژوهش دارای رویکرد انتقادی و در شمار پژوهش‌های کیفی است و «نظریه‌ی داده‌بنیاد کلاسیک» شالوده‌ی فراهم‌سازی آن است. گفتگوهای نیمه‌ساختاریافته هدفمند با 30 تن خبره و پژوهش اسنادی 100 سند علمی و پژوهشی چاپ‌شده (1370 تا 1398) داده‌های بایسته و بسنده را برای کدگذاری به کمک نرم‌افزار MAXQDA فراهم نمود و در گام‌های تحلیلی و چرخه‌ای- بازخوردی «گردآوری داده‌ها و کدگذاری باز، بنیادی، گزینشی، نظری» و «مرور ادبیات تخصصی» پژوهش انجام شد و روایی آن، با مرور ادبیات و دو شیوه‌ی «ارزیابی به کمک هفت سنجه‌ی استراوس و کوربین» و «ارزیابی به کمک پرسش‌های کرسول» گواهی شد.
یافته‌ها: در فرایند پیوند‌دهی و مفهوم‌سازی (860 کدِ باز) به کمک «خودنوشت‌ها» و مشارکت گفتگوشوندگان، کدهای‌ بنیادی «ساختار کلان برنامه‌ریز»، «نظریه‌ها و چارچوب‌های نظری» و «محیط برنامه‌ریزی» شناسایی و به کمک «الگوی گراف»، «ساختار نهادینه (رسمی) برنامه‌ریزی»، «عنصرهای ساختار نهادینه برنامه‌ریزی شهری» و کد بنیادی «الگوی هماهنگی عناصر ساختار نهادینه برنامه‌ریزی شهری» شناسایی شد و سپس سه مقوله بنیادیِ «ناهماهنگی و ناسازگاری در فرایند فراهم‌سازی و انجام برنامه»، «ناسازگاری و ناهماهنگی چارچوب‌های نظری الگوی برنامه‌ریزی» و «ناهماهنگی در حکمروایی شهری» روشن گردید.
نتیجه‌گیری: پژوهش نشان داد؛ انگاره‌ی «هماهنگی» کانون مقوله‌ها و کدهایی است که به «نظریه‌ی همکنش با عناصر ساختار رسمی محیط برنامه‌ریزی ایران» رهنمون دارد و پدیده‌ی کانونی پژوهش که نظریه‌ی پژوهش را نشان می‌دهد، «برنامه‌ریزی هماهنگ» است که راهبردهای «راهبری نظری: هماهنگ‌ساز فرایند برنامه‌ریزی» و «راهبری عملی: هماهنگ‌ساز نقش، دیدگاه، هم‌کنشی و ... نهادها و بهره‌ورانِ برنامه‌ریزی» را دربر دارد.
واژه‌های کلیدی: نظریه برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی هماهنگ‌، محیط برنامه‌ریزی، ساختار رسمی، نظریه داده‌بنیاد
     
نوع مقاله: پژوهشی نظری | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1399/6/18 | پذیرش: 1399/8/22 | انتشار: 1400/1/6
* نشانی نویسنده مسئول: مشهد، خیابان استاد یوسفی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده معماری، گروه شهرسازی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nazemi G, Rezazadeh R, Saghatoleslami A, Sarvari H. The Coordinated Planning Theory (The interacted theory with official structural elements of Iran’s urban planning environment). GeoRes. 2021; 36 (2)
URL: http://georesearch.ir/article-1-996-fa.html

ناظمی غلامرضا، رضازاده راضیه، ثقه‌الاسلامی عمیدالاسلام، سروری هادی. نظریه برنامه‌ریزی هماهنگ (نظریه همکنش با عناصر ساختار رسمی محیط برنامه‌ریزی شهری ایران). فصل‌نامه تحقیقات جغرافیایی. 1400; 36 (2)

URL: http://georesearch.ir/article-1-996-fa.htmlدوره 36، شماره 2 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4299