[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: آخرين شماره :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام ::
:: دوره 37، شماره 3 - ( 1401 ) ::
جلد 37 شماره 3 صفحات 14-1 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر کیفیت پیوستگی در فضاهای داخلی بازارها بر میزان حضور پذیری (مطالعه موردی: بازارهای سنتی کلان‌شهر شیراز)
سیده مریم باقری1، طاهره نصر*2، علی اکبر حیدری3، ملیحه تقی پور1
1- دانشگاه آزاد اسلامی شیراز
2- دانشکده معماری، دانشگاه آزاد شیراز ، taherehnasr19@yahoo.com
3- دانشگاه یاسوج
چکیده:   (2151 مشاهده)
مقدمه: بازار به‌عنوان یک فضای عمومی، مبدأ و نیز مقصد فعالیت‌های کاربران است و مسئله حضور پذیری در آن سبب ایجاد سرزندگی و تاثیر بر کیفیت محیط شهری می­شود. موضوع این پژوهش، ارزیابی نقش کیفیت پیوستگی داخلی بر میزان حضورپذیری افراد در بازار سنتی شهر شیراز بود.
روش شناسی: این تحقیق کیفی- تحلیلی در سال 1400 در بازار سنتی شهر شیراز انجام شد. متغیرهای مورد مطالعه، پیوستگی کالبدی (تداوم شکل و یکپارچگی فضایی) و تداوم عملکردی (تداوم کاربری و تبدیل­پذیر فعالیت­ها) بودند. داده­های مورد نیاز با استفاده از مصاحبه و مشاهده میدانی جمع­آوری شد. نمونه آماری، 350 نفر از مراجعه‌کنندگان به بازار بودند که در طول یک هفته مورد مصاحبه قرار گرفتند. داده­ها با استفاده از تحلیل محتوا در محیط Depthmap و نیز آزمون T در محیط24  SPSS تحلیل شدند.
یافته­ها: بیشترین و کمترین میزان حضورپذیری افراد در بازار در راسته­­ بازار وکیل جنوبی و اردوبازار با مقادیر 95% و 30% مشاهده شد. کمترین تداوم شکل در راسته بازار مرغ و اردوبازار و بیشترین آن در راسته­های وکیل شمالی و وکیل جنوبی مشاهده شد. بیشترین یکپارچگی فضایی در راسته­های وکیل جنوبی و بازار شاه چراغ و کمترین آن در راسته­های اردوبازار و بازارنو، بیشترین مقادیر میانگین سازگاری در راسته­های وکیل شمالی و وکیل جنوبی، و کمترین آن در راسته اردوبازار و نیز بیشترین میزان تنوع‌پذیری عرصه­های میانی در راسته‌های وکیل جنوبی و وکیل شمالی و کمترین میزان آن در راسته اردوبازار مشاهده ‌شد.
نتیجه­گیری: پیوستگی کالبدی و عملکردی مهم‌ترین عوامل در ارتقا حضورپذیری در بازار هستند که در این ‌ارتباط، یکپارچگی فضایی، تداوم شکلی، تبدیل‌پذیری و تداوم کاربری‌ها از مهم‌ترین عوامل مرتبط باکیفیت پیوستگی در فضای داخلی بازارهاست که بر میزان حضور پذیری در بازار تأثیرگذار است.
شماره‌ی مقاله: 100
واژه‌های کلیدی: حضور پذیری، پیوستگی کالبدی، پیوستگی عملکردی، بازار، شیراز
متن کامل [PDF 1165 kb]   (1167 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1401/3/6 | پذیرش: 1401/5/15 | انتشار: 1401/4/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bagheri S M, nasr T, heydari A A, taghipour M. Investigating the Effect of the Quality of Continuity on the Interior Spaces of the Bazaars Affects the Attendance Rate (Case Study: Traditional Bazaars of Shiraz Metropolis). GeoRes. 2022; 37 (3) :1-14
URL: http://georesearch.ir/article-1-1362-fa.html

باقری سیده مریم، نصر طاهره، حیدری علی اکبر، تقی پور ملیحه. بررسی تأثیر کیفیت پیوستگی در فضاهای داخلی بازارها بر میزان حضور پذیری (مطالعه موردی: بازارهای سنتی کلان‌شهر شیراز). فصل‌نامه تحقیقات جغرافیایی. 1401; 37 (3) :14-1

URL: http://georesearch.ir/article-1-1362-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 37، شماره 3 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4463