[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: آخرين شماره :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام ::
:: دوره 36، شماره 4 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تجزیه‌و‌تحلیل عدالت‌فضایی در دسترسی گروه‌های آسیب‌پذیر به پارک‌های محله‌ای (مورد مطالعه: شهر ارومیه)
کرم صفری1، اکبر عبداله زاده طرف*2، میرسعید موسوی3، مهسا فرامرزی اصل3
1- دانشجوی دکتری شهرسازی، دانشکده معماری و هنر، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تبریز.
2- استادیار دانشکده معماری و هنر، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تبریز ، taraf_1981@iaut.ac.ir
3- استادیار دانشکده معماری و هنر، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تبریز
چکیده:   (946 مشاهده)
این پژوهش بر آن است تا میزان دسترسی گروه‌های آسیب‌پذیر (زنان، کودکان، سالمندان، بیسوادان، بیکاران و مهاجران) از پارک‌های محله‌ای را به صورت مطالعه موردی در شهر ارومیه مورد تحلیل قرار دهد. پژوهش حاضر، یک تحقیق کاربردی- توسعه‌ای از نوع توصیفی- تحلیلی است که برای ارزیابی میزان دستیابی گروه‌های آسیب‌پذیر به پارک‌های محله‌ای از متغیرهای نسبت جمعیت زنان، کودکان، سالمندان، بیسوادان، بیکاران و مهاجران تحت پوشش پارک‌های محله‌ای به کل جمعیت هریک از آنها و سرانه برخورداری گروه‌های آسیب‌پذیر از پارک‌های محله‌ای بهره برده شده است. همچنین برای ارزیابی پراکنش فضایی پارک‌های محله‌ای از تراکم کرنل، شاخص نزدیکترین همسایگی و بیضی انحراف از معیار استفاده شده است و در نهایت، رتبه‌بندی نواحی ارومیه از حیث برخورداری گروه‌های آسیب‌پذیر به پارک‌های محله‌ای با مدل تاپسیس پرداخته شده است. دود 37 درصد از جمعیت گروه‌های آسیب‌پذیر ارومیه تحت پوشش پارک‌های محله‌ای قرار دارند و در بین گروه های آسیب پذیر، حدود 44 درصد از جمعیت سالمند به پارک‌های محله‌ای دسترسی مناسبی دارند و در مراتب بعدی نیز بیکاران (41.96 درصد از کل بیکاران شهر)، زنان (38.05 درصد از کل زنان شهر)، مهاجران (36.44 درصد از کل مهاجران)، کودکان (33.06 درصد از کل کودکان شهر) و بیسوادان (30.55 درصد از کل بیسوادان شهر) تحت پوشش پارک‌های محله‌ای قرار دارند. علاوه براین، پراکنش پارک‌های محله‌ای در ارومیه خوشه‌ای بوده و تمرکز به سمت نواحی مرکزی (بافت تاریخی) و شرقی (بافت جدید) سوق پیدا کرده است. در مجموع یافته‌های پژوهش نشان می‌دهند که در بافت‌های حاشیه‌ای ارومیه به دلیل نبود ضوابط شهرسازی یا بی‌توجهی به آن در دوره‌های گذشته، فضای اندکی به پارک‌های محله‌ای اختصاص یافته و در این قسمت‌های شهر (قسمت‌های شمالی و غربی)، کمبودها و نارسایی‌ها بیش از قسمت‌های مرکزی و جدید است.
واژه‌های کلیدی: عدالت فضایی|گروه های آسیب پذیر|پارک محله ای|ارومیه ،
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1400/4/1 | پذیرش: 1400/5/31 | انتشار: 1400/7/4
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

safari K, Abdollahzadeh A, Moosavi M S, Faramarzi Asl M. Spatial Justice Analysis on the Access of Vulnerable Groups to Neighborhood Parks (Case Study: Urmia). GeoRes. 2021; 36 (4)
URL: http://georesearch.ir/article-1-1161-fa.html

صفری کرم، عبداله زاده طرف اکبر، موسوی میرسعید، فرامرزی اصل مهسا. تجزیه‌و‌تحلیل عدالت‌فضایی در دسترسی گروه‌های آسیب‌پذیر به پارک‌های محله‌ای (مورد مطالعه: شهر ارومیه). فصل‌نامه تحقیقات جغرافیایی. 1400; 36 (4)

URL: http://georesearch.ir/article-1-1161-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 36، شماره 4 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4341