[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: آخرين شماره :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام ::
:: دوره 36، شماره 4 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
دولت و پیراشهرنشینی: تبیین نقش دولت در گسترش نواحی پیراشهری (مطالعه موردی: شهر سنندج)
اسماعیل علی اکبری1، سهراب امیریان1، مژده حسینی*2
1- دانشگاه پیام نور تهران
2- دانشگاه پیام نور تهران ، Mozhde_86@yahoo.com
چکیده:   (969 مشاهده)
اهداف: علیرغم وجود پژوهش‌های متنوع در خصوص نقش دولت در توسعه شهری، هنوز پژوهش‌های اندکی به بررسی ابعاد مداخله دولت در نواحی پیراشهری پرداخته‌اند. در واقع هنوز به این سوال پاسخ داده نشده است که سازوکار مداخله دولت در فرایند گسترش پیراشهری به چه نحوی بوده است که زمینه‌های فعال شدن سایر نیروهای سوداگرانه را فراهم کرده و پیامدهای نامطلوب بعدی را بر جای گذاشته است؟ بنابراین هدف از پژوهش حاضر، تبیین نقش دولت در گسترش ناحیه پیراشهری از منظر آسیب‌شناسی نقش‌ها و وظایف آن است که با مطالعه موردی شهر سنندج دنبال شده است.
 
روش‌شناسی: با استفاده از یک روش ترکیبی، داده‌های پژوهش در سه محور اصلی شامل «داده‌های پیمایشی مبتنی بر مصاحبه با 15 نفر از خبرگان»، «داده‌های اسنادی مستخرج از مستندات ناحیه پیراشهری سنندج» و «داده‌های میدانی از سکونتگاه‌های ناحیه پیراشهری سنندج» گردآوری شد. محدوده زمانی پژوهش، دوره چهل ساله 1395-1355 می‌باشد.
 
یافته‌ها: نتایج بدست آمده از تحلیل روند گسترش ناحیه پیراشهری نشان داد که در دوره زمانی (1395-1355)، شهر سنندج همواره به شما پراکنده‌رویی حرکت کرده است که این نوع توسعه، اغلب در اراضی پیراشهری اتفاق افتاده است. در ادامه، دلایل ناکارآمدی دولت در گسترش ناحیه پیراشهری، در قالب 32 مفهوم، 29 مقوله فرعی و 5 مقوله اصلی شناسایی گردید. مقولات اصلی عبارتند از: ناکارآمدی یا عدم اجرای صحیح قوانین مربوط به محدوده و حریم شهر، ناکارآمدی طرح‌های جامع و تفصیلی در کنترل مرزهای حریم شهر، بی‌توجهی به اصول آمایش سرزمین در جانمایی کاربری‌های حریم، سیاست‌ها و اقدامات نادرست در بخش زمین و مسکن، عدم مقابله با حاشیه‌نشینی به دلایل سیاسی، اجتماعی و حقوقی.
 
نتیجه‌گیری: پیچیدگی و برهمکنش عوامل موثر بر گسترش فضاهای پیراشهری، دولت را در موقعیت جدیدی از مسئولیت‌پذیری قرار می‌دهد که ضرورت بازتعریف نقش‌ها و وظایف آن را در ارتباط با نظام مدیریت و سیاست‌گذاری توسعه شهری، ایجاب می‌نماید.
واژه‌های کلیدی: نواحی پیراشهری|دولت|اقتصاد سیاسی فضا|شهر سنندج ،
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1400/2/1 | پذیرش: 1400/4/3 | انتشار: 1400/7/4
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ali akbari E, Amirian S, Hosseini M. Government and Peri-urbanization: Explanation the Role of Government in the Peri-urban Development (Case study: Sanandaj city). GeoRes. 2021; 36 (4)
URL: http://georesearch.ir/article-1-1120-fa.html

علی اکبری اسماعیل، امیریان سهراب، حسینی مژده. دولت و پیراشهرنشینی: تبیین نقش دولت در گسترش نواحی پیراشهری (مطالعه موردی: شهر سنندج). فصل‌نامه تحقیقات جغرافیایی. 1400; 36 (4)

URL: http://georesearch.ir/article-1-1120-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 36، شماره 4 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4341