[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: آخرين شماره :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام ::
:: دوره 36، شماره 4 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بازنمایی و گونه‌شناسی مولفه‌های هویت‌بخش محلۀ لنبان اصفهان در دورۀ قاجاریه
مهسا پایه‌دار1، محسن افشاری*2، احمد امین پور3
1- گروه معماری، دانشکدۀ معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر اصفهان،اصفهان
2- گروه معماری، دانشکدۀ معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر اصفهان،اصفهان ، m.afshary@aui.ac.ir
3- دانشیار گروه معماری، دانشکدۀ معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر اصفهان،اصفهان.
چکیده:   (965 مشاهده)
اهداف و زمینه‌ها: با سرعت گرفتن زندگی و به تبع آن تغییر در پدیده‌ها، هویّت افراد و در نگرشی فراتر هویّت شهرها مسئله‌ای است که به صورت گسترده مورد توجّه قرار می‌گیرد، چراکه نشانۀ اصالت و تمدّن خواهد بود. خوانش هویّت شهر، خواندن جغرافیای تاریخی آن است، برای دستیابی به هویّت شهری به واکاوی شبیه‌ترین ‌جزء به ساختار شهر، یعنی «محله» پرداخته شد. دورۀ قاجاریه به عنوان بستر زمانی و محلۀ لنبان شهر اصفهان که از قدیمی‌ترین محلات شهری شاخص، با ساختار مردم‌ساز(مردم‌وار) در دورۀ مذکور به عنوان بستر مکانی پژوهش در نظر گرفته‌ شده ‌است. هدف این پژوهش بازنمایی و گونه‌شناسی مولفه‌های هویت‌بخش محله لنبان برای کاربست به نابسامانی‌های تغییرات کالبدی نوین است.
روششناسی: در مقالۀ حاضر برمبنای نیل به هدف تحقیق، از رویکرد کیفی و دیدگاه پدیدارشناسی استفاده شده است که ترکیبی از راهبرد‌های تاریخی، تفسیری، توصیفی، تجزیه و تحلیل محتوای داده‌هاست. داده‌‌های تاریخی که مولفه‌های هویت‌بخش این محله از آن نشات می‌گرفت از منابع گوناگون دست اول شامل نقشه‌ها، سفرنامه‌ها، تاریخ‌نگاری‌ها و ... با دیدگاه پدیدارشناسی استخراج و پس از مثلث‌بندی و سنجش صحت داده‌ها در قالب چهار جدول گونه‌شناسی گردید.
یافته‌ها: نتایج حاصل از گونه‌شناسی مولفه‌های هویت‌بخش محلۀ لنبان مشخص می‌سازد، به طور کلی هویت این محله متاثر از تعاملات ساکنین نسبت به محیط یا متاثر ازقابلیت‌های محیطی است که بسته به مقیاس تعرف افراد به سه گونه تقسیم می‌گردد. از سویی دیگر مولفه‌های ناشی از قابلیت‌های محیطی به تفکیک محیط طبیعی و مصنوع نیز تبیین و در انتها نقشۀ این محله نیز بازنمایی شده است.
نتیجه‌گیری: این مطالعات نه تنها به لحاظ تاریخ‌نگاری جغرافیای شهری و تاریخی اصفهان دوره قاجاریه ارزشمند است بلکه نشان می‌دهد ساماندهی محلات چنان که ساختاری برگرفته در امتداد پیشینۀ اجتماعی و منطبق با محیط طبیعی باشد می‌تواند برای هویت‌بخشی به ساختار شهرهای امروزی به کار گرفته‌شود.
واژه‌های کلیدی: جغرافیای تاریخی اصفهان| قاجاریه.|تاریخ شهر|مولفه‌های هویت‌بخش ،
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1399/12/8 | پذیرش: 1400/4/12 | انتشار: 1400/7/4
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Payedar M, Afshary M, aminpour A. Representation and Typology of the components of the identity of the Lonban neighborhood of Isfahan in the Qajar period. GeoRes. 2021; 36 (4)
URL: http://georesearch.ir/article-1-1086-fa.html

پایه‌دار مهسا، افشاری محسن، امین پور احمد. بازنمایی و گونه‌شناسی مولفه‌های هویت‌بخش محلۀ لنبان اصفهان در دورۀ قاجاریه. فصل‌نامه تحقیقات جغرافیایی. 1400; 36 (4)

URL: http://georesearch.ir/article-1-1086-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 36، شماره 4 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4341