:: دوره 35، شماره 4 - ( 1399 ) ::
جلد 35 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
سنجش و تحلیل مکانی پهنه‌های توسعه درونزا در منطقه 3 کلانشهر اصفهان
بهزاد بهمنش*1، سیروس شفقی2، رضا مختاری ملک آبادی3
1- پژوهشگاه شاخص پژوه اصفهان ، be.behmanesh@gmail.com
2- دانشگاه اصفهان
3- دانشگاه پیام نور تهران
چکیده:   (876 مشاهده)
اهداف و زمینه: در پی رشد شتابان جمعیت و ظهور تحولات جدید شهرنشینی در جهان، راه حل­های متفاوت و گاه متناقضی برای توسعه شهرها مطرح شده است. این راه­حل­ها را در الگوهای توسعه­ای چون پراکنده رویی، توسعه پرشی و .. شاهدیم که سبب تحمیل هزینه­های زیرساختی و محیط زیستی به شهر می­شود. این روند توسعه شهری، سبب بازماندن نواحی مرکزی شهرها را در دستور کار خود قرار می­دهد. هدف پژوهش حاضر سنجش و تحلیل مکانی پهنه­های توسعه درونزا در منطقه 3 کلانشهر اصفهان است.
روش شناسی: نوع پژوهش کاربردی- توسعه­ای و روش بررسی آن توصیفی- تحلیلی است. جهت تعیین پهنه­های مناسب توسعه درونی از مدل ANP و برای تحلیل خوشه­ای آن از شاخص نزدیک­ترین همسایه و مدل Getis-Ord  استفاده شده است.
یافته ها:یافته­های پژوهش نشان می­دهد بر اساس محاسبات مدل ANP ، پهنه­های با اولویت بسیار بالا، بالا، کم و بسیار کم برای توسعه درون­زا به ترتیب دارای 97­، 91 و 430 هکتار می­باشد. از این رو، حدود 188 هکتار از بافت منطقه 3 شهر اصفهان مستعد توسعه درونی است. براساس روش میانگین نزدیکترین همسایه، الگوی پراکنش محدوده­های دارای اولویت بسیار بالا و بالا  دارای نمره z-scoer برابر با 20.85-است که نشان­دهنده الگویی کاملا خوشه­ای توزیع این اراضی می­باشد. بر اساس مدل Getis-Ord Gi، مناطق با اولویت مداخله در قسمت شمالی و مرکزی و خوشه­های با اولویت کم در قسمت جنوبی منطقه هستند.
نتیجه گیری: نتایج به دست آمده نشان می­دهد که؛ محله­های دارای ارزش‌های بالاتر از میانگین در مرکز و تا حدودی در شمال و غرب شهر و محلات دارای ارزش پایین­تر از میانگین در جنوب و شرق منطقه سه اصفهان قرار گرفته‌اند.
واژه‌های کلیدی: بافت فرسوده، توسعه شهری، پهنه‌های مستعد توسعه، توسعه درون‌زا، تحلیل‌گر مکانی، منطقه 3 کلانشهر اصفهان
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1399/4/31 | پذیرش: 1399/5/25 | انتشار: 1399/5/29


XML   English Abstract   Printدوره 35، شماره 4 - ( 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها