زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش عوامل تکتونیکی و اقلیمی دوره کواترنری در تحول ژئومورفولوژیکی سامانه‌های ‌مخروط‌افکنه‌‌ای فرو‌رفتگی مشکین‌شهر
محمد نوحی1، دکتر عقیل مددی*2، دکتر موسی عابدینی1
1- گروه جغرافیا، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
2- گروه جغرافیا، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، aghil48madadi@yahoo.com
چکیده:   (451 مشاهده)
اهداف و زمینه‌ها: با توجه به مطالعات میدانی و کتابخانه‌ای، یکی از ویژگی‌های مهم دوره کواترنری چشم‌انداز توده سبلان، تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های تکتونیکی است. بنابراین فعالیت‌های تکتونیکی و تغییرات اقلیمی، به همراه سایر عوامل داخلی و خارجی به طور همزمان و همراه هم در شکل‌گیری و تحول مخروط‌افکنه‌های کواترنری فرو‌رفتگی مشکین‌شهر نقش غیرقابل‌انکار داشته‌اند. در نتیجه، مطالعه نقش عوامل تکتونیکی و اقلیمی مسیله اساسی در درک تکامل مخروط‌افکنه‌های دوره کواترنری منطقه مورد مطالعه است. بررسی نقش عوامل تکتونیکی و اقلیمی دوره کواترنری در تحول ژئومورفولوژیکی سامانه‌های ‌مخروط‌افکنه‌‌ای فرو‌رفتگی مشکین‌شهر، هدف پژوهش حاضر بوده است. چنین مطالعه‌ای می‌تواند در آمایش سرزمین نقش داشته باشد.
روش‌‌شناسی: ابتدا با استفاده از خطوط میزان، شبکه آبراهه‌ها و نقاط ارتفاعی (DEM)‌ منطقه به عنوان نقشه پایه با دقت 20 متری در محیط (GIS)‌ تهیه شد و سپس داده‌های مورد نیاز جهت محاسبه شاخص‌های ژئومورفیک (تقعر رودخانه‌ها، پروفیل نیمه لگاریتمی رودخانه‌ها و برش رأس مخروط‌افکنه‌ها)، رسم نقشه‌های (توپوگرافی و شبکه‌های رودخانه‌ای) و پروفیل‌های مختلف از آن استخراج گردید. بررسی شواهد رسوبی از طریق لوگ‌های ‌زمین‌شناسی امکان‌پذیر شد. برای مرزبندی حوضه‌های آبریز و مخروط‌افکنه‌ها از نرم‌افزار (Arc Hydrow)‌ و (Google Earth)  و برای رسم لوگ‌های ‌زمین‌شناسی از نرم‌افزار (Rock works16) استفاده گردید. مهم‌تر از همه، در پژوهش حاضر به صورت گسترده از مشاهده میدانی
استفاده شد.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از پژوهش نشان ‌داد که دو پدیده مهم آتش‌فشانی-تکتونیکی و تغییرات اقلیمی دوره کواترنری، نقش قاطع در شکل‌گیری و تحول مخروط‌افکنه‌‌های کواترنری فرو‌رفتگی مشکین‌شهر‌ داشته است. همزمان بودن فعالیت آتش‌فشانی سبلان با حاکمیت یخچال‌ها و یا بارندگی سیل‌آسا در عهد پلئیستوسن پسین، موجب ایجاد جریان گلی ( لاهار) به صورت دوره‌ای شده و رسوب‌گذاری در مخروط‌افکنه‌ها و حوضه‌ها را به دنبال داشته است. در مقابل،تغییر اقلیم از دوره یخچالی به بین یخچالی در عهد هولوسن و آرامش تکتونیکی، موجب برش حوضه‌ها و  مخروط‌افکنه‌های وابسته شده است.
واژه‌های کلیدی: شاخص‌های ژئومورفیک، قله سبلان، تکتونیک، اقلیم، مخروط‌افکنه
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: ژئومورفولوژی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nouhi M, madadi A, Aedini M. The study of the role of Quaternary tectonic and climatic factors on the geomorphological evolution of Meshkin Shahr depression fan systems. geores. 2019; 34 (2)
URL: http://georesearch.ir/article-1-694-fa.html

نوحی محمد، مددی عقیل، عابدینی موسی. بررسی نقش عوامل تکتونیکی و اقلیمی دوره کواترنری در تحول ژئومورفولوژیکی سامانه‌های ‌مخروط‌افکنه‌‌ای فرو‌رفتگی مشکین‌شهر. فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1398; 34 (2)

URL: http://georesearch.ir/article-1-694-fa.htmlدوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3937