زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: دوره 36، شماره 1 - ( 1399 ) ::
جلد 36 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین پیامدهای چرخش حاکمیت به سوی حکمروایی ارتباطی در جغرافیای سیاسی پساساختارگرا
احسان لشگری تفرشی*
دانشگاه یزد ، ehsanlashgari80@yahoo.com
چکیده:   (163 مشاهده)
اهداف و زمینه ها: در جغرافیایی سیاسی تعریف حاکمیت به مثابۀ بالاترین قدرت زورآوری در مقیاس سرزمینی محسوب می شود که از دورۀ وستفالیا سازندۀ دیدگاه های جغرافیای سیاسی کلاسیک بوده است. این در حالی است که از دهه 1980 کارکرد حاکمیت وستفالیایی در تولید فضای جغرافیایی توسط جغرافیدانان پساساختارگرا مورد نقد قرار گرفته و موج تازه ای از نظریات و رویکردها آغاز گردید که قدرت را فرایندی فراگیر و متکثر در تمام لایه های اجتماعی فرض می نماید. در این پژوهش کوشش گردیده علل، زمینه ها و پیامدهای چرخش مفهومی حاکمیت سیاسی و کارکرد آن در تولید فضای جغرافیایی مورد تحلیل قرار گیرد. در این راستا در درجۀ نخست مفهوم فضای جغرافیایی و ابعاد و زیرمجموعه های آن در ارتباط با مکتب پساساختارگرایی تعریف می گردد. سپس با تبیین چگونگی بازساخت مفهوم حاکمیت در مکتب پساساختارگرا و تلفیق آن با تعریف مفهوم فضا نظرگاه نوینی در رابطه با پیامدهای مفهومی حکمروایی به مثابه یک الگوی نو ظهور در مدیریت سیاسی فضای سرزمینی ارائه می گردد.
نتیجه گیری: یافته های تحقیق بیانگر آن است که در جغرافیای سیاسی پساساختارگرا جامعه مدنی به عنوان مبداء اصلی و حاکمیت به عنوان فرع تولید فضا متصور می گردند و لحاظ نمودن اعتبار علی السویه برای گفتمان ها و نیروهای اجتماعی باب گفتگو را در مدیریت و ساماندهی فضا باز می نماید. در این معنا تکثر و تفاوت نیروهای اجتماعی در چارچوب فرایند حکمروایی به رسمیت شناخته شده و با تأکید بر حق وجود تفاوت؛ دمکراسی مشارکتی ظهور می یابد و تفویض قدرت به واحدهای کوچکتر سرزمینی نظیر دولت های محلی مورد توجه قرار می گیرد. در نهایت اتخاذ چرخش مفهومی حاکمیت به سوی حکمروایی ارتباطی موجب اهمیت یافتن مطالعه چگونگی انتخاب راهبردهای توسعه و بهینه سازی فضا مبتنی بر عملکرد نیروهای اجتماعی در متون جغرافیای سیاسی پساساختارگرا گردیده است.
واژه‌های کلیدی: جغرافیای سیاسی، پساساختارگرایی، حکمروایی، کنش ارتباطی
     
نوع مقاله: پژوهشی نظری | موضوع مقاله: جغرافیای سیاسی
دریافت: 1399/6/1 | پذیرش: 1399/6/24 | انتشار: 1399/7/1
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Lashgari Tafreshi E. Explanation the Conceptual Turn of Sovereignty Towards Communication Governance in Poststructuralist Political Geography. GeoRes. 2020; 36 (1)
URL: http://georesearch.ir/article-1-972-fa.html

لشگری تفرشی احسان. تبیین پیامدهای چرخش حاکمیت به سوی حکمروایی ارتباطی در جغرافیای سیاسی پساساختارگرا. فصل‌نامه تحقیقات جغرافیایی. 1399; 36 (1)

URL: http://georesearch.ir/article-1-972-fa.htmlدوره 36، شماره 1 - ( 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4241