زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 34، شماره 3 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین ظرفیت برد گردشگری و تفرجی پهنه‌های طبیعی مشهد در راستای برنامه‌ریزی شهری و پیراشهری پایدار (نمونه موردی: کلانشهر مشهد)
عاطفه مرادی1، دکتر عبدالهای دانشپور*2، دکتر مریم دانشور3، دکتر هومن بهمن پور4
1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد
2- گروه شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ، daneshpour@iust.ac.ir
3- گروه شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد
4- گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی شاهروه
چکیده:   (164 مشاهده)
اهداف و زمینه‌ها: امروزه مفهوم ظرفیت برد که بیانگر حداکثر تعداد کاربرانی است که از یک منطقه طبیعی و یا تفرجی در یک زمان معین بدون ایجاد تغییر و آشفتگی در محیط، استفاده می­کنند، ‌در مدیریت و برنامه‌ریزی شهری کاربرد گسترده‌ای دارد. هدف از این مطالعه، تعیین ظرفیت برد تفرجی و گردشگری در محدوده پیراشهری مشهد است. بدین منظور، تلاش گردید تا مبنای کمی قابل اعتمادی برای تصمیم­گیری و برنامه‌ریزی در راستای توسعه پایدار، در اختیار برنامه‌ریزان و طراحان این گونه فضاها قرار گیرد.
 روش‌شناسی: این تحقیق از نوع کاربردی بوده و داده‌ها از طریق مطالعه کتابخانه‌ای و میدانی گردآوری شده‌اند. در ابتدا، با استفاده از ثبت نقاط زمینی و تهیه نقشه کاربری اراضی با استفاده از ابزار GIS، 7475 هکتار از منطقه به عنوان عرصه‌های مفید و قابل استفاده برای کاربران انتخاب گردید. در گام بعد، از طریق فرمول‌های محاسباتی، اقدام به برآورد سه نوع ظرفیت برد فیزیکی، واقعی و موثر گردید. در این میان، از طریق بررسی سوابق،‌ اخذ آرای کاربران و مبانی نظری تحقیق، پارامترهای مورد نیاز استخراج و محاسبه گردیدند. همچنین به منظور امتیازدهی به پارامترهای توانمندی مدیریتی سایت، پرسشنامه محقق ساخته (طیفی لیکرت) در اختیار کاربران با سابقه (384 نفر) قرار داده شد.
یافته‌­ها: برای محاسبه ظرفیت برد واقعی در سایت مورد مطالعه، از 5 عامل محدود کننده و برای محاسبه ظرفیت برد موثر از پارامترهای مدیریتی استفاده شد. در میان عوامل مدیریتی، بیشترین امتیاز متعلق به فروشگاه­های مواد غذایی (4.8) و کمترین امتیاز متعلق به سیستم امدادرسانی منطقه (1.2) بوده است. در نهایت، ظرفیت برد فیزیکی، واقعی و موثر سایت مطالعاتی به ترتیب (89700000، 1829880 و 969836) نفر در روز برآورد گردید که ظرفیت برد فیزیکی بسیار بیشتر از ظرفیت برد واقعی می باشد که با مدیریت فضا و ارتقاء توانمندی های مدیریتی قابل حل می باشد.
نتیجه­ گیری: به طورکلی، منطقه قابلیت پذیرش تعداد کاربران قابل ملاحظه‌ای را برای فعالیت‌های تفرجی و ورزشی دارد. از سوی دیگر، این منطقه دارای فضاهای بکر و مناسبی برای طراحی و استقرار کاربری‌های ورزشی و تفرجی می‌باشد. ولیکن باید اولویت‌های محیط­زیستی و ایمنی نیز مدنظر قرار گیرند.

 
واژه‌های کلیدی: ظرفیت برد، تفرج، گردشگری، برنامه‌ریزی پایدار، مشهد
     
نوع مقاله: توصیفی و نظرسنجی | موضوع مقاله: گردشگری و توریسم
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۶
* نشانی نویسنده مسئول: daneshpour@iust.ac.ir
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moradi A, Daneshpour A H, Daneshvar M, bahmanpour H. Determine the Carrying Capacity of the Tourism and Recreational Range of Natural Areas along the Urban and Sustainable Urban Planning. (Case Study: Mashhad Metropolis). geores. 2019; 34 (3)
URL: http://georesearch.ir/article-1-725-fa.html

مرادی عاطفه، دانشپور عبدالهای، دانشور مریم، بهمن پور هومن. تعیین ظرفیت برد گردشگری و تفرجی پهنه‌های طبیعی مشهد در راستای برنامه‌ریزی شهری و پیراشهری پایدار (نمونه موردی: کلانشهر مشهد). فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1398; 34 (3)

URL: http://georesearch.ir/article-1-725-fa.htmlدوره 34، شماره 3 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977