زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 34، شماره 3 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مدلسازی تغییرات استرس درک شده بر اساس شاخص‌های کیفی مسکن مطالعه موردی: کلانشهر اصفهان
سیدرضا آزاده1، دکتر جمال محمّدی*2، دکتر حمیدطاهر نشاط دوست3
1- گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشکده علوم جغرافیایی و برنامه ریزی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
2- گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشکده علوم جغرافیایی و برنامه ریزی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران ، j.mohammadi@geo.ui.ac.ir
3- گروه روانشناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (470 مشاهده)
اهداف و زمینه ها بر اساس مطالعات سازمان جهانی بهداشت طیف وسیعی از اختلالات‌روانی در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه با سطوح مختلفی از وضعیت اقتصادی وجود دارد. یکی از مهمترین اختلالات و فشارهای روانی استرس است. موضوعی که تاکنون مورد غفلت واقع شده‌است، تأثیر محیط ساخته‌شده برشاخص‌های سلامت‌روان است. مسکن در این محیط کالبدی نقش بسیار بالایی در شاخص‌های سلامت‌روان دارد.
هدف اصلی از انجام این پژوهش بررسی رابطه متقابل شاخص‌های کیفی مسکن و سلامت‌روان شهروندان با مطالعه موردی محله‌های مفت‌آباد و مرداویج شهر اصفهان است.
مواد و روش‌ها: روش انجام پژوهش توصیفی ـ تحلیلی و همچنین از روش‌های ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون خطی استفاده شده است. متغیرهای مستقل پژوهش شامل متغیرهای کیفی مسکن است که مطابق با ادبیات پژوهش در دو بعد درونی و بیرونی مطالعه شده‌است. برای این مطالعه تعداد 8 شاخص در بعد درونی و 12 شاخص نیز در بعد بیرونی مسکن انتخاب شد. متغیر وابسته پژوهش، استرس درک‌شده ‌است. برای سنجش میزان استرس، از پرسشنامه استاندارد استرس درک‌شده کوهن و همکاران (1983) استفاده گردید که 14 سوال دارد.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد در محله‌های مورد مطالعه و همچنین در کل نمونه آماری پژوهش، تمام متغیرهای مستقل با متغیر وابسته پژوهش یعنی استرس درک‌شده رابطه معنادار و معکوسی دارند. در نهایت کیفیت محیط‌درونی در محله‌های مفت‌آباد و مرداویج به ترتیب با شدت 671/0- و 656/0- با استرس درک‌شده رابطه معنادار دارند و رابطه کیفیت محیط بیرونی با استرس درک‌شده در محله های مفت‌آباد و مرداویج به ترتیب برابر با 665/0- و 675/0- است. نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد که تغیرهایی مانند طراحی داخلی، فضای سبز داخل ساختمان، نور دریافتی طبیعی، کیفیت ابنیه، تنوع پوشش گیاهی، کاربرد مناسب رنگ در فضا، کف سازی پیاده‌روها، امکان پیاده‌روی، کیفیت فضاهای همگانی، پاکیزگی محیط و امنیت محیط بیشترین تأثیرگذاری را بر میزان استرس ساکنان محله های شهری دارند.
 
واژه‌های کلیدی: مسکن، کیفیت مسکن، سلامت‌روانی، استرس، اصفهان
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه ریزی شهری
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۷ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Azadeh S R, Mohammadi J, Neshat Dost H T. Modeling Perceived Stress Changes based on Housing Quality Indices Case Study: Isfahan Metropolis. geores. 2019; 34 (3)
URL: http://georesearch.ir/article-1-716-fa.html

آزاده سیدرضا، محمّدی جمال، نشاط دوست حمیدطاهر. مدلسازی تغییرات استرس درک شده بر اساس شاخص‌های کیفی مسکن مطالعه موردی: کلانشهر اصفهان. فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1398; 34 (3)

URL: http://georesearch.ir/article-1-716-fa.htmlدوره 34، شماره 3 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977