زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 34، شماره 3 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات تغییر اقلیم بر کشاورزی استان هرمزگان و سازگاری با آن (محصولات خیار و هندوانه)
صدیقه پرون*1، دکتر غلامرضا یاوری2، دکتر مریم رضازاده3
1- دانشگاه پیام نور، تهران، ایران ، sparoon@pnu.ac.ir
2- دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
3- دانشگاه هرمزگان
چکیده:   (182 مشاهده)
اهداف و زمینه ها: بخش کشاورزی یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی بوده که به دلیل تعاملات گسترده با محیط، بیشترین تاثیر را از پدیده تغییر اقلیم می‌‌پذیرد. بخش کشاورزی هم بر تغییر اقلیم اثر گذاشته و هم از آن تاثیر می‌‌پذیرد.  تغییر اقلیم از یک طرف عملکرد محصولات کشاورزی و از طرف دیگر قیمت محصولات، عرضه، تقاضا و رفاه مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
هدف از انجام این مطالعه ارزیابی تغییر اقلیم و پیش‌بینی اثرات آن بر عملکرد، سطح زیرکشت و تولید دو محصول خیار و هندوانه است. همچنین آثار رفاهی ناشی از تغییر اقلیم بر محصولات مورد مطالعه، طی سال‌های (1382-1396) در استان هرمزگان مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روش‌ها: داده‌های مورد نیاز هواشناسی و کشاورزی طی سال‌های 1382- 1396 به صورت داده‌های ترکیبی برای دو محصول هندوامه و خیار جمع‌آوری شد. با استفاده از سناریوهای پیش‌بینی آب و هوا، عملکرد، سطح زیرکشت و تولید دو محصول خیار و هندوانه برای سال‌های 2025 تا 2100 پیش‌بینی شد. در نهایت به کمک مدل برنامه‌ریزی غیرخطی رفاه مصرف‌کننده، رفاه تولیدکننده و رفاه کل با استفاده از روش تعادل جزئی محاسبه، و برای سال‌های 2025 تا 2100 پیش‌بینی شد. برای انجام این مطالعه از نرم‌افزارهای Excel، Eviews و GAMS استفاده شد.
نتیجه‌گیری: برای برآورد دقیق‌تر تابع واکنش عملکرد محصولات جالیزی به مولفه‌های اقلیمی، با استفاده از شاخص‌های اقلیمی استان هرمزگان به دو منطقه اقلیمی پهنه‌بندی شد. نتایج نشان داد که محصول خیار با مولفه دما رابطه مستقیم و با مولفه بارندگی رابطه عکس دارد. هندوانه دیگر محصول جالیزی مورد مطالعه با عامل دما رابطه عکس و با عامل بارندگی رابطه مستقیم دارند. درصد تغییر عملکرد تحت سناریوهای پیش‌بینی آب وهوا برای محصول خیار روند افزایشی و در محصول هندوانه روند کاهشی را دنبال می‌کند. رفاه کل، روند کاهشی را برای سال‌های آتی نشان داد مصرف‌کننده‌ها زیان کمتری را نسبت به تولیدکننده‌ها تجربه خواهند کرد. بنابراین، با توجه به اثرات متفاوت تغییر اقلیم بر محصولات جالیزی، می‌بایست بابت جهت دهی به این اثرات راهکارهایی برای سازگاری با شرایط اقلیمی مانند تغییر الگوی کشت منطقه، مدیریت بهینه منابع و تولید بذرهای مقاوم به تغییر اقلیم ارائه گردد.
واژه‌های کلیدی: مولفه‌های اقلیمی، تابع واکنش عملکرد، داده‌های تابلویی، رفاه، سناریوی پیش‌بینی آب و هوا
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: هواشناسی و اقلیم
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۲ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۶
* نشانی نویسنده مسئول: گروه کشاورزی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Paroon S, Yavari G R, Rezazadeh M. The Impacts of Climate Change on Agriculture Hormozgan Province and Compatibility With it (Cucumber and Watermelon product). geores. 2019; 34 (3)
URL: http://georesearch.ir/article-1-603-fa.html

پرون صدیقه، یاوری غلامرضا، رضازاده مریم. اثرات تغییر اقلیم بر کشاورزی استان هرمزگان و سازگاری با آن (محصولات خیار و هندوانه). فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1398; 34 (3)

URL: http://georesearch.ir/article-1-603-fa.htmlدوره 34، شماره 3 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977