:: دوره 38، شماره 3 - ( 1402 ) ::
جلد 38 شماره 3 صفحات 410-401 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی و سنجش فضایی توسعه پایدار شهری با رویکرد شهر سالم در کلان‌شهر تهران
غلام غلامی1 ، رحیم سرور* 1، علی توکلان1
1- گروه جغرافیا، دانشکده ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (394 مشاهده)
اهداف: رویکرد شهر سالم از بُعد زیست‌محیطی، سلامت جامعه، محیط زندگی فردی و اجتماعی، رفاه اجتماعی و غیره، به بررسی کیفیت زندگی افراد یک جامعه می‌پردازد. گسترش بی‌قواره شهر تهران در دهه‌های اخیر مشکلات گوناگونی همچون تخریب محیط‌ زیست، آلودگی آب، هوا و خاک، افزایش بیماری‌های جسمی-روانی و غیره را موجب شده است. این امر در تضاد با توسعه پایدار شهرها و محیط‌ زیست است و باعث شده مدیریت شهری تهران با مشکلات و چالش‌های فراوانی مواجه شود.
روش‌شناسی: پژوهش حاضر از نوع کاربردی بوده و با هدف شناسایی شاخص‌های شهر سالم، به ارزیابی و مقایسه وضعیت زیست‌محیطی شهر تهران انجام شده است. جامعه آماری شهرهای منتخب آسیایی و مناطق ۲۲گانه تهران است. وضعیت هر یک از شاخص‌ها نیز به تفکیک مناطق از منابع کتابخانه‌ای و مراجعات سازمانی جمع‌آوری‌ شده است. در ابتدا برای تعیین و شناخت میزان نزدیک‌بودن شهر تهران به شاخص‌های شهر سالم، با استفاده از مدل تحلیل شبکه فازی و مدل رتبه‌بندی ویکور، جایگاه این شهر در میان شهرهای منتخب آسیایی تعیین و اولویت‌بندی شد. سپس با استناد به اوزان اختصاصی شاخص‌ها و مدل ویکور، رتبه‌بندی هر یک از مناطق ۲۲گانه شهر تهران صورت گرفت، تا اهمیت هر یک از آنها در وضعیت کنونی شهر تهران مشخص شود.
یافته‌ها: که تهران در رتبه ششم شهرهای منتخب آسیایی قرار دارد، ولی در تمامی معیارهای بررسی‌شده از متوسط مقادیر به‌دست‌آمده، رتبه پایین‌تری دارد. این بررسی در بین مناطق تهران نیز نشان داد که مناطق ۲۲، ۱۸ و ۶ در بهترین و مناطق ۹، ۱۰ و ۱۲ در بدترین وضعیت قرار دارند.
نتیجه‌گیری: شاخص‌های شهر سالم در تهران نسبت به میانگین این شاخص‌ها در بین شهرهای منتخب آسیایی پایین‌تر قرار داشته و مناطق ۲۲گانه تهران نیز در وضعیت نامطلوبی در ارتباط با شاخص‌های شهر سالم قرار دارد.

 
واژه‌های کلیدی: توسعه پایدار شهری، رویکرد شهر سالم، مدل ویکور، مناطق 22 گانه شهر تهران
متن کامل [PDF 1360 kb]   (136 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1402/5/11 | پذیرش: 1402/6/20 | انتشار: 1402/6/29XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 38، شماره 3 - ( 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها