:: دوره 38، شماره 2 - ( 1402 ) ::
جلد 38 شماره 2 صفحات 243-233 برگشت به فهرست نسخه ها
شاخص‌های کیفیت زندگی شهری در مناطق پنج گانه شهر اردبیل
حمید لطف‌اللهیان1 ، عطا غفاری گیلانده* 1، محمدحسن یزدانی1
1- گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
چکیده:   (301 مشاهده)
اهداف: رشد سریع شهرنشینی در دهه­های اخیر منجر به شکل‌گیری چرخه نامطلوبی از عدم تعادل‌های اجتماعی-اقتصادی و زیست‌محیطی شده و در نهایت کیفیت زندگی شهری را تنزل داده است. یکی از رویکردهای نوین، مطرح‌شدن مفهوم کیفیت زندگی و دخالت‌دادن شاخص‌های اجتماعی و کیفی در اهداف توسعه و عمران شهری است. هدف این پژوهش بررسی و ارزیابی کیفیت زندگی شهری در شهر اردبیل بود.
روش ­شناسی: این تحقیق از نوع توصیفی-تحلیلی بوده و در سال ۱۴۰۱ در شهر اردبیل انجام شد. داده­‏ها و اطلاعات به ‏صورت پیمایشی از طریق پرسش‏نامه با ۳۸۴ نفر نمونه از مناطق پنج­گانه با سطح اطمینان ۹۳% جمع‏آوری ‏شدند. برای تجزیه‏ و تحلیل داده‏‏ها و اطلاعات از آزمون کروسکال-والیس، آزمون T و تحلیل عاملی اکتشافی استفاده شد.
یافته­ ها: بر اساس یافته­های حاصل از آزمون کروسکال-والیس، تفاوت میان مناطق پنج‌گانه شهر اردبیل تنها از نظر شاخص کالبدی معنی‌دار نبود. نتایج حاصل از آزمون T در شهر اردبیل نشان داد که از میان شاخص­های نه­گانه، ۴ شاخص امنیت و ایمنی، اقتصاد، کیفیت محیط­زیست و سلامت و بهداشت با میانگین بالای ۱۰ از نظر شهروندان در وضعیت مطلوب و ۵ شاخص اجتماعی، آموزشی، کالبدی، حمل­و نقل و فرهنگی با میانگین پایین­تر از ۱۰ غیرمطلوب ارزیابی شدند یعنی پاسخ‌دهندگان از وضع موجود ناراضی بودند. همچنین نتایج ارزیابی رضایت از شاخص­های کیفیت زندگی در مناطق پنج­گانه نشان داد که که شهروندان منطقه ۵ بیشترین رضایت را از شاخص­های امنیت و ایمنی، اقتصاد، اجتماعی، سلامت و بهداشت، کالبدی و شاخص کیفیت محیط زیست داشتند درحالی که شهروندان منطقه یک از شاخص­های فرهنگی، حمل‌ونقل و آموزش بیشترین رضایت را داشتند.
نتیجه ­گیری: شاخص‌های کیفیت زندگی در مناطق پنج‌گانه شهر اردبیل در وضعیت مطلوبی قرار ندارند و این امر سبب کاهش کیفیت زندگی شده و مقدمات نارضایتی شهروندان را فراهم کرده است.
 
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی شهری، اردبیل
متن کامل [PDF 3946 kb]   (235 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1401/9/2 | پذیرش: 1401/12/21 | انتشار: 1402/2/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 38، شماره 2 - ( 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها