:: دوره 37، شماره 3 - ( 1401 ) ::
جلد 37 شماره 3 صفحات 13-1 برگشت به فهرست نسخه ها
تحقق مدیریت یکپارچه شهری با تاکید بر نقش سازمان‌های دولتی در کلانشهر تهران
یوسف علی زیاری*1، سید پویا میرمسعودی2، حمیدرضا جودکی3
1- دانشگاه ازاد اسلامی واحد تهران مرکز ، uaziari@yahoo.com
2- دانشگاه ازاد اسلامی واحد قشم
3- دانشگاه ازاد اسلامی، واحد اسلام شهر
چکیده:   (153 مشاهده)
مقدمه: تعدد مدیریت و ناهماهنگی سازمان­های دولتی متولی امور شهر، از مهم­رین چالش‌های مدیریت کلانشهری تهران است. هدف این تحقیق، بررسی تحقق‌پذیری مدیریت یکپارچه کلانشهر تهران از منظر نهادهای دولتی است.
روش تحقیق: این پژوهش توصیفی کاربردی در سال 1401 در شهر تهران انجام شد. طراحی شاخص­های موثر، با استفاده از روش تحلیل محتوا شکل گرفت. ابزار پژوهش، پرسشنامه محقق­ساخته بود. جامعه آماری این تحقیق، مدیران شهری و متخصصین برنامه­ریزی شهری شهر تهران بود. برای تعیین اهمیت معیارها از روش AHP با تاکید بر نظرات کارشناسی و برای اولویت­بندی شاخص­های موثر، از روش TOPSIS استفاده شد.
یافته­ها: بر اساس روش AHP در شاخص انسجام، اولویت اول در معیار «وجود مرکز فراسازمانی» مشاهده شد. در شاخص ساختار مدیریتی، بیشترین اهمیت در معیارهای «همبستگی بین مدیران سازمانی» و «وجود دیدگاه سیستماتیک» و کمترین اهمیت در معیار «­وجود دیدگاه مشترک میان اقدامات کاری سازمان­های متولی» مشاهده شد. در شاخص حکمروایی خوب، بیشترین اهمیت در معیارهای «مشارکت مردمی­» و «ارائه گزارش به نهادهای ذیصلاح» و کمترین اهمیت در معیار«جلسات تبادل دانش» مشاهده شد. در شاخص ساختار مشارکتی، بیشترین و کمترین اولویت به ترتیب مربوط به معیارهای «تعامل موثر با شهروندان» و «وجود زیرساخت اطلاعاتی» بوده و در شاخص هماهنگی نیز، اولویت اول و آخر در زیرشاخص­های «هماهنگی سازمان­های متولی امور شهری و «هماهنگی منابع انسانی و مالی» مشاهده شده است. بر اساس روش TOPSIS شاخص­های انسجام، ساختار مدیریتی، حکمروایی، ساختار تشکیلاتی و هماهنگی به ترتیب اولویت­های موثر بر تحقق مدیریت شهری توسط سازمان­های دولتی بوده است.
نتیجه­گیری: نتایج پژوهش نشان حاکی از این است که به ترتیب انسجام، ساختار مدیریتی، حکمروایی شهری، هماهنگی و ساختار تشکیلاتی دارای اولویت در تحقق مدیریت یکپارچه شهری در ارتباط با نهادهای دولتی هستند.
 
شماره‌ی مقاله: 100
واژه‌های کلیدی: مدیریت یکپارچه شهری، سازمان‌های دولتی، کلانشهر تهران، AHP، TOPSIS
متن کامل [PDF 1391 kb]   (120 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1401/4/5 | پذیرش: 1401/6/7 | انتشار: 1401/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 37، شماره 3 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها