:: دوره 37، شماره 3 - ( 1401 ) ::
جلد 37 شماره 3 صفحات 14-1 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل نقش مولفه‌های کم‌کربن‌سازی در شهرهای میانه اندام با رویکرد آینده پژوهی مطالعه موردی: شهرهای جلفا و جانانلوی منطقه آزاد ارس (شمال غرب ایران)
حسین اصغری*1، فاطمه منیری2، پورشیخان علی رضا3، سیده صدیقه حسینی مهر4
1- دانشگاه ازاد اسلامی آستارا ، asgharihossein192@yahoo.com
2- دانشگاه ازاد اسلامی استارا
3- دانشگاه آزاد اسلامی آستارا
4- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد آستارا
چکیده:   (124 مشاهده)
مقدمه: بخش حمل و نقل در ایران حدود یک چهارم از کل دی اکسیدکربن موجود در کشور را تولید می­کند که سهم قابل توجهی است. حمل و نقل در شهرهای جلفا و جانانلو واقع در منطقه آزاد ارس به عنوان شهرهای میانه اندام نقش بارزی در تولید دی­اکسیدکربن دارد. هدف از این تحقیق، شناسایی متغیرهای تاثیرگذار بر کم­کربن سازی شهرهای جلفا و جانانلو بود.
روش­شناسی: پژوهش حاضر به روش توصیفی- تحلیلی در سال 1401 با استفاده از تحلیل ساختاری به روش MICMAC انجام شد. شاخص­های موثر بر کم­کربن­سازی شهری با استفاده از مطالعه پیشینه تحقیقاتی و مصاحبه با پنل خبرگان تهیه شد. خبرگان مورد مطالعه شامل 30 کارشناس مطالعات توسعه پایدار شهری بوده که با استفاده از نمونه­گیری هدفمند انتخاب شده و مورد مصاحبه قرار گرفتند. شاخص­های مورد تاکید، با استفاده از کدگزاری متن استخراج شده و برای سنجش اولویت در اختیار همان پنل کارشناسی قرار گرفتند. پایایی داده­ها در نرم­افزار MICMAC تایید شد. تحلیل داده‌ها به منظور استخراج متغیرهای تاثیرگذار و ارتباط آنها با استفاده از نرم­افزار MICMAC انجام شد.
یافته­ها: بر اساس یافته­ها، متغیرهای کلیدی شامل شامل حمل‌ و نقل الکترونیک، حمل‌و نقل هوشمند و ترویج انرژی کم­کربن و متغیرهای حدواسط شامل هزینه سوخت، زیرساخت‌های حمل‌و نقل، تصمیمات کلان مدیریتی، اختلاط کاربری‌ها، فشرده­سازی شهرها، مدیریت حمل‌و نقل، جایگزینی، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، دسترسی مناسب، فرهنگ حمل‌و نقل عمومی، حمل‌و نقل غیر موتوری و کاهش زمان سفر بودند.
نتیجه­گیری: نتایج کلی تحقیق بیانگر این است که سیاست‌های کلان مدیریتی، بهبود زیرساخت‌های شهری در زمینه‌های مختلف از جمله حمل ‌و نقل شهری، به‌کارگیری تکنولوژی­های حمل‌ و نقل الکترونیکی، بهبود شبکه راه‌های درون و برون شهری، به ترتیب دارای بالاترین اثرگذاری بر کم‌کربن سازی شهرهای جلفا و جانانلو هستند.
 
شماره‌ی مقاله: 100
واژه‌های کلیدی: شهر کم‌کربن، آینده پژوهی، حمل و نقل، منطقه آزاد ارس، شمال‌غرب ایران
متن کامل [PDF 1526 kb]   (147 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1401/4/1 | پذیرش: 1401/5/30 | انتشار: 1401/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 37، شماره 3 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها