:: دوره 37، شماره 3 - ( 1401 ) ::
جلد 37 شماره 3 صفحات 326-313 برگشت به فهرست نسخه ها
آشکارسازی طوفان گردوغبار با استفاده از مدل تحقیقاتی و پیش‌بینی وضع هوا و محصول عمق نوری آئروسل سنجنده طیف تصویربرداری با وضوح متوسط (مطالعه موردی: شهر کرمانشاه)
سیدهدایت شیخ قادری1، طوبی علیزاده*2، مجید رضایی بنفشه3
1- گروه سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
2- گروه آب و هواشناسی، دانشکده برنامه‌ریزی و علوم محیطی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران ، alizadehtoba@yahoo.com
3- گروه آب و هواشناسی، دانشکده برنامه‌ریزی و علوم محیطی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (220 مشاهده)
اهداف: محدوده ایران با توجه به قرارگرفتن در منطقه خاورمیانه تحت تاثیر خصوصیات اقلیمی و ژئولوژیکی آن قرار دارد. از آنجایی که یکی از چشمه‌های اصلی در گسیل ذرات معلق به جو، بیابان است، مسائلی از قبیل طوفان شن، غلظت بالای ذرات معلق جوی، کاهش دید از مشکلات عمده اقلیمی و هواشناسی اخیر در کشور، مخصوصاً در استان‌های مرزی غربی است. هدف این پژوهش، شبیه‌سازی اندازه ذرات گردوغبار جوی به‌منظور آشکارسازی چشمه‌های گسیل آنها به منطقه غرب کشور بود.
روش‌شناسی: از روش‌های مدل‌سازی عددی و سنجش از دور برای رخدادهای شدید گردوغبار ژوئن 2016، نوامبر 2017 و اکتبر 2018 استفاده شد. داده‌های مورد استفاده شامل کدهای هواشناسی ایستگاه سینوپتیک، محصول عمق نوری آئروسل سنجنده مودیس و داده‌های مراکز ملی پیش‌بینی‌های محیطی برای اجرای مدل تحقیقاتی و پیش‌بینی وضع هوا بود.
یافته‌ها: خروجی‌های مدل عددی تحقیقاتی و پیش‌بینی وضع هوا در هر سه رویداد گردوغبار، مناطق واقع در شمال غرب کشور عراق (مرز بین عراق و سوریه)، مناطق شمال عربستان و مناطق شرقی عراق هورالعظیم به‌عنوان چشمه‌های اصلی گسیل ذرات گردوغبار برای منطقه مورد مطالعه، شناسایی شدند. گردوغبارهای منشأگرفته از این مناطق در یک راستای شمال غربی-جنوب شرقی و با گستردگی مکانی و زمانی قابل توجه تداوم بیش از 3 روز و گسترش مکانی مناطق غربی ایران به‌خصوص کرمانشاه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش، تصاویر عمق نوری آئروسل سنجنده مودیس و شبیه‌سازی مدل تحقیقاتی و پیش‌بینی وضع هوا برای شناخت ویژگی‌ها و مناطق منشأ گردوغبارهای شدید ورودی به منطقه کرمانشاه از کارآیی قابل قبولی برخوردار هستند.
شماره‌ی مقاله: 2
واژه‌های کلیدی: ذرات معلق، شبیه‌سازی، تحقیقاتی و پیش‌بینی وضع هوا، عمق نوری آئروسل، کرمانشاه
متن کامل [PDF 3217 kb]   (160 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: هواشناسی و اقلیم
دریافت: 1401/3/5 | پذیرش: 1401/5/5 | انتشار: 1401/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 37، شماره 3 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها