:: دوره 36، شماره 3 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 3 صفحات 285-290 برگشت به فهرست نسخه ها
بهینه‌سازی نظری مکان‌یابی نقاط تبادلی یونیزاسیون تروپوسفر به منظور کاهش غلظت ریزگردها در شهر اهواز
آرزو جهانشیر*
گروه فیزیک و علوم مهندسی، مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا، قزوین، ایران ، jahanshir@bzte.ac.ir
چکیده:   (148 مشاهده)
اهداف: بحران ریزگرد و مشکلات متعدد ناشی از آن که در سال‌های اخیر بیشتر مناطق غرب و جنوب غرب ایران را در برگرفته، نیازمند راهکاری مناسب و مقرون به صرفه است، تا به واسطه آن بدون عوارض سوءانسانی یا محیطی شرایط زیستی و تنفسی بهبود یابد. هدف از این پژوهش، تحلیل نظری مکان‌یابی نصب تجهیزات فناوری تزریق برای کاهش غلظت ریزگردها در شهر اهواز بود.
روش‌شناسی: این مطالعه نظری، بر اساس نتایج داده‌های تجربی قبلی از اثر یونیزاسیون اتمسفر در شعاع حدوداً ۱۰۰ کیلومتری از مرکز شهر اهواز انجام شد. در این پژوهش نظری، نقاط تبادلی موثر میدانهای الکترومغناطیسی با استناد به داده‌های ماهواره‌ای و اطلاعات میدان الکتریکی سطح زمین و تروپوسفر در منطقه تحت پوشش مجدداً مکان‌یابی شد. برای این هدف از ترکیب سه‌گانه روش نیمه‌تجربی مدل یونوسفر عرض جغرافیایی، مدل پخش لاگرانژی و مدل حسابی شیمیایی جو استفاده شد. از نرم‌افزارهای  Mathworks Matlab R۲۰۲۰b و Envi ۵.۳ برای پردازش استفاده شد.
یافته‌ها: با توجه به محاسبات نظری و تغییر پارامترهای جوی با اعمال تصحیحات مکان‌یابی، غلظت ریزگردها در شرایط غبار کمتر از ۷۰۰میکروگرم بر مترمکعب می‌تواند ۱۱-۵% کاهش و در شرایط غبار بالاتر از ۷۰۰میکروگرم بر مترمکعب حدود ۲۱-۳% کاهش یابد. نزولات جوی نیز می‌تواند ۱۳-۳% افزایش یابد.
نتیجه‌گیری: مکان‌یابی پویای تجهیزات یونیزاسیون تروپوسفر می‌تواند براساس محاسبات نظری، باعث کاهش ۳ تا ۲۱% غلظت ریزگرد و افزایش ۵ تا ۱۱% بارش درشهر اهواز شود.  
واژه‌های کلیدی: یونیزاسیون اتمسفر| مکان‌یابی پویا| تغییر اقلیم| بحران ریزگرد| بارش ،
متن کامل [PDF 522 kb]   (139 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: هواشناسی و اقلیم
دریافت: 1399/11/29 | پذیرش: 1400/3/9 | انتشار: 1400/6/30
* نشانی نویسنده مسئول: قزوین، بویین زهرا، خیابان امام خمینی، دانشگاه فنی بویین زهرا، گروه فیزیک و علوم مهندسی. کد پستی: 3451866391


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 36، شماره 3 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها