:: دوره 36، شماره 3 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 3 صفحات 253-261 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی ارزیابی پروژه‌های محرک توسعه در بازآفرینی بافت فرسوده شهری
محمدرضا ابراهیم‌نژاد1، علیرضا شیخ الاسلامی*2، عباس ملک حسینی3
1- گروه برنامه‌ریزی شهری، واحد بروجرد، دانشگاه آزاد اسلامی، بروجرد، ایران
2- گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، واحد بروجرد، دانشگاه آزاد اسلامی، بروجرد، ایران ، guplan@gmail.com
3- گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، واحد ملایر، دانشگاه آزاد اسلامی، ملایر، ایران
چکیده:   (166 مشاهده)
اهداف: بازآفرینی شهری، به‌دنبال حل مشکلات فرسودگی محله از طریق بهسازی مناطق فرسوده و آسیب‌دیده است. در این بین پروژه‌های محرک و توسعه بازآفرینی شهری مولدهایی هستند در جهت بازگرداندن رونق و توسعه به مناطق مورد نظر تا چرخه فعالیت زنده و پویا را در این مناطق به راه اندازند. هدف از این پژوهش، ارایه الگویی برای ارزیابی پروژه‌های محرک توسعه در بازآفرینی شهری بود.
روش‌شناسی: این پژوهش کیفی از نوع کاربردی در سال ۱۳۹۹ انجام شد. با استفاده از بررسی اسناد (مقالات، کتب و مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها) مرتبط با پروژه‌های محرک توسعه در بازآفرینی بافت فرسوده شهری به زبان فارسی در داخل ایران، ۵ سند مورد بررسی قرار گرفت. روش تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با استفاده از تحلیل کیفی به‌صورت تحلیل مضمون و کدبندی مقوله‌ها بود.
یافته‌ها: نتایج حاصل از دسته‌بندی مقولات نشان داد که الگوی ارزیابی پروژه‌های محرک توسعه دارای ۵ بعد شامل ابعاد اجتماعی، اقتصادی، کالبدی، زیست‌محیطی و پایداری بود. این ابعاد از چندین مولفه تشکیل‌ شده بود که هر کدام منطبق با نیازهای ساکنان بافت فرسوده و هم‌راستا با استراتژی‌های بازآفرینی این بافت‌ها بود.
نتیجه‌گیری: پروژه‌های محرک توسعه به‌عنوان بستر کارکردهای اجتماعی و اقتصادی، منزلت اجتماعی-اقتصادی در این بافت‌ها را ارتقا داده و انگیزه مشارکت در فرآیند بهسازی و نوسازی را در جامعه محلی افزایش داده و همچنین سبب ایجاد تمایل در بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در بافت می‌شود. در این راه لازم است از پروژه‌های کوچک‌مقیاس اشتغال‌زایی، مشارکت دادن سرمایه‌های ساکنان بافت، رونق فعالیت‌های کوچک‌مقیاس، کاربری‌های شاخص و چندمنظوره و ترکیبی استفاده شود.
واژه‌های کلیدی: بازآفرینی شهری| بافت فرسوده| پروژه‌های محرک توسعه| پروژه‌های کوچک‌مقیاس ،
متن کامل [PDF 542 kb]   (151 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه‌ریزی شهری
دریافت: 1399/10/1 | پذیرش: 1400/2/1 | انتشار: 1400/6/30
* نشانی نویسنده مسئول: بروجرد، میدان نواب، خیابان یادگار امام، مجتمع دانشگاهی امام خمینی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد بروجرد، گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری. کد پستی: 6915136111


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 36، شماره 3 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها