:: دوره 36، شماره 2 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 2 صفحات 191-203 برگشت به فهرست نسخه ها
آشکارسازی تغییرات دمای سطح زمین با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های واقعی و ارتباط آن با پوشش اراضی بخش جنوبی دریاچه ارومیه
خدیجه میکائیلی حاجی‌کندی1، بهروز سبحانی*2، سعید ورامش3
1- گروه جغرافیا، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
2- گروه جغرافیا، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، sobhani@uma.ac.ir
3- گروه علوم و مهندسی جنگل، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
چکیده:   (3757 مشاهده)
اهداف: امروزه استفاده از روش‌های سنجش از دور برای به دست آوردن دمای سطح زمین گسترش یافته است. زیرا سنجش از دور امکان برآورد دمای سطح زمین را در هر ناحیه و با دقت بالا فراهم می‌کند. هدف از مطالعه حاضر، برآورد دمای سطح زمین در بخش جنوبی دریاچه ارومیه با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای لندست، مقایسه آن با داده‌های واقعی و بررسی ارتباط آن با مقادیر پوشش گیاهی است.
روش‌شناسی: به این منظور، تغییرات دمای سطح زمین بین سال‌های 2000 تا 2017 در ارتباط با تغییرات پوشش منطقه و کاربری اراضی با تاکید بر مناطق کشاورزی بررسی شده است. از این رو، از باندهای حرارتی لندست 7 و لندست OLI برای اندازه‌گیری دمای سطحی، تبدیل DN به رادیانس و دمای روشنایی استفاده شد. همچنین، شاخص NDVI برای محاسبه گسیل‌مندی و استخراج کاربری اراضی با روش شی گرا مورد استفاده قرار گرفت. سپس برای بررسی رابطه دما با پوشش گیاهی از آنالیز رگرسیون استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که دمای سطح زمین مشاهده شده و برآورد شده از سال 2000 تا 2017 به دلیل تغییر در کاربری و پوشش گیاهی منطقه افزایش یافته است. براساس رگرسیون خطی ارتباط قابل قبولی بین دمای سطح زمین و دمای مشاهده شده (R2=0/72) وجود دارد. همچنین ارتباط منفی معنی داری بین دمای سطح زمین و پوشش گیاهی وجود دارد.
نتیجه‌گیری: نتایج تحقیق بیانگر این مسئله است که روش‌های سنجش از دوری نتایج قابل اعتماد و مطمئنی را در برآورد دمای سطح زمین ارائه میدهد. اطلاع از وضعیت دمای سطح زمین و ارتباط آن با کاربری‌های اراضی به برنامه‌ریزان و کارشناسان جهت تصمیمات مدیریتی برای حفاظت از منابع طبیعی و اراضی کشاورزی کمک میکند. 
واژه‌های کلیدی: پوشش گیاهی ، دمای سطح زمین ، شی گرا ، NDVI ، دریاچه ارومیه ،
متن کامل [PDF 1926 kb]   (60 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: هواشناسی و اقلیم
دریافت: 1399/8/19 | پذیرش: 1399/11/6 | انتشار: 1400/3/26
* نشانی نویسنده مسئول: اردبیل، خیابان دانشگاه، دانشگاه محقق اردبیلی، دانشکده علوم اجتماعی، گروه جغرافیا. کد پستی: 5619911367


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 36، شماره 2 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها