تحقیقات جغرافیایی- معرفی شناسه ORCID
معرفی شناسه ORCiD

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1397/6/19 | 
ORCID  مخفف Open Researcher and Contributor ID می باشد.
شناسه ارکید در واقع یک کد 16 رقمی و انحصاری برای هرنویسنده می باشد. این شناسه برای هر فرد منحصر بفرد و دایمی است. ارکید ابداع شده است تا ابهامات مربوط به نامهای مختلف یک نویسنده را برطرف کند و به آنها کمک کند.
برای مثال: شناسه ارکید برایKarl Nilson کد زیر است:
0000-0002-0698-9687
محققان و ابداع کنندگان می توانند با استفاده از شناسه ارکید پروفایل مربوط به مقالات چاب شده، ثبت اختراعات، تحقیقات، گرانت های گرفته شده و ... را تهیه نمایند و رزومه علمی خود را ثبت نمایند. همچنین می توانند به سادگی داده های خود را از پایگاه داده های دیگر مانندScopus ،researcher IDوارد پروفایل خود نمانید. به جای ارسال روزمه خود می توانند شناسه ارکید خود را ارسال نمایند تا داوران و افراد دیگر با استفاده از این کد وارد صفحه نویسنده شده و رزومه او را مشاهده نمایند. همچنین امکان تبادل اطلاعات بین این شناسه باResearcher ID نیز وجود دارد. سیستم ارکید طوری طراحی شده است که با ژورنالها و آژانسهای تامین کننده بودجه هماهنگ است. بسیاری از سازمانهای تحقیقاتی و انتشارات سیستم خود را با ارکید یکپارچه کرده اند. شناسه ارکید سریعا در حال گسترش است و از حامی های مشهور آن می توان بهElsevier,Science,Nature ,Springer ,Wileyو ... اشاره نمود. بسیاری از ژورنالها و مجلات هنگام ارسال مقالات از شما شناسهOrcidمی خواهند که البته ارسال این شناسه اختیاری است ولی در سالهایآینده داشتن شناسه ORCIDمرسوم شده و حتی بعنوان بخشی اجباری در ارسال مقاله در نظر گرفته خواهدشد.
نحوه ثبت نام:
1 برای ثبت نام در ارکید ابتدا بایستی به سایت https://orcid.org مراجعه نمایید. پس از ورود صفحه ای زیر پیش روی شما قرار خواهد گرفت که در این صفحه باید بر روی دکمه Register Now که با فلش قرمز مشخص شده است کلیک نمایید.
۲.بعد از کلیک بر روی این لینک وارد صفحه ورود اطلاعات میشوید که بایستی مطابق تصویر زیر اطلاعات درخواستی را وارد نمایید.


 ۳. پس از اتمام کار یک ایمیل فعال سازی به ایمیلی که به عنوان ایمیل اولیه خود معرفی کرده اید ارسال میگردد که با کلیک کردن روی آن اکانت شما فعال خواهد شد. در نهایت شما وارد صفحه شخصی خود میشوید که اطلاعات شما را نمایش میدهد. در این صفحه میتوانید سوابق کاری و تحصیلی خود را وارد نمایید. همچنین در قسمت Works شما میتوانید کارهای تحقیقاتی خود را از منابعی مانند اسکوپوس و یا کراس رف به این مجموعه اضافه نمایید. همچنین شناسه ارکید شما نیز در همین صفحه قابل مشاهده است.
نشانی مطلب در وبگاه تحقیقات جغرافیایی:
http://georesearch.ir/find.php?item=1.130.57.fa
برگشت به اصل مطلب