فصلنامه تحقیقات جغرافیایی- سخن سردبیر
سخن سردبیر

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۷ | 

سخن سردبیر

 گسترش مرزهای دانش در زمینه های مختلف و دستاوردهای نوین علمی هر روز ابعاد جدیدی را پیش روی بشریت قرار می دهند. توسعه روز افزون نیازهای بشر منجر به دخالت و ارتباط انسان با روش ها و فناوری های گوناگون در محیط شده است، برای بهینه سازی این ارتباط استفاده از دستاوردهای علوم جغرافیایی بیش از پیش ضروری می نماید.

رسالت عمده مجلات علمی - پژوهشی گسترش و اشاعه علوم و دستاوردهای آن است. جای بسی خرسندی است که فصلنامه تحقیقات جغرافیایی به لطف پروردگار و همت هیات تحریریه ، هیات داوران و همکاران علمی و دانشگاهی در داخل و خارج کشور از سال 1365تا کنون توانسته است بیش از هزارمقاله از دستاوردهای علمی و ارزشمند محققان و متخصصان را چاپ و منتشر نمایند و مراحل پیشرفت را تا قرار گرفتن در ردیف مجلات متعارف خارجی را بپیماید. این درحالی است که مجله از هیچ گونه پشتیبانی یا امکانات مالی دولتی برخوردار نیست.

امید است با ارسال مقالات وزین و ارزشمند خود ما را در اعتلای هرچه بیشتر آن یاری نمایید.

                                                                                                                                                     دکتر فاطمه وثوقی
 


گزارش پیشرفت کار فصلنامه :
(طی ساهای 97-1395)

در سال های اخیر پیشرفت های روزافزون مجلات علمی – پژوهشی از نظر کمیت و کیفیت چه در سطح ملی و چه بین المللی قابل توجه است. در این عرصه وجود رقابت سازنده و ارتقای کیفیت برای بقا، استمرار و تداوم این مجلات علمی – پژوهشی الزامی است. دست اندرکاران چاپ مجلات علمی – پژوهشی به خوبی آگاهند که انتشار یک مجله با کیفیت مطلوب و مطابق با استانداردهای علمی و بین المللی تا چه حد چالش برانگیز است. به خصوص که این مجله متعلق به بخش خصوصی بدون هیچ پشتوانه مالی دولتی و یا شبه دولتی باشد.
از ابتدای انتشار این فصلنامه که با هدف گسترش و ارتقای علم جغرافیا بوده است به یاری خداوند و با تلاش های بی وقفه و دلسوزانه تیم علمی،  اجرایی و فنی فصلنامه و همکاری مداوم محققان و نویسندگان موفق شدیم روندی رو به رشد و توسعه را داشته باشیم. در رتبه بندی  سال 1396 از طرف کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، فصلنامه امتیاز B 70 را کسب کرده است. (متاسفانه درزمان انتشار توسط دانشگاه اصفهان فصلنامه دچار افت کیفیت زیادی شده بود به طوری که درسال 1394، رتبه فصلنامه D 3 بوده است).
برای نمایه شدن در پایگاه های بین المللی نیاز به تغییرات اساسی در نحوه انتشار مقالات فصلنامه بوده است. دراین راستا اقدامات زیر انجام شده است:

  • اخذ شناسه DOI  برای کلیه مقالات چاپ شده در فصلنامه از شماره 124  بهار 1396
  • تغییر در فرمت و قالب بندی مقالات به نحوی که موتورهای جستجوگر بین المللی امکان بازیابی مقالات را در سطح مطلوب داشته باشد.
  •  درج شاخص استنادی (Citation Index )  در مقالات از شماره 129 تابستان 1397
  • ثبت نام فصلنامه در پایگاه نمایه سازی بین المللی DOAJ (مراحل بررسی حداقل 6 ماه)
  • برگزاری کارگاه های آموزشی نمایه سازی نشریه برای تیم اجرایی و تخصصی
  • تکمیل تیم تخصصی اجرایی فصلنامه در زمینه های ویراستاری علمی و ادبی به زبان فارسی و انگلیسی
  •  کاهش زمان داوری و تسریع روند بررسی مقالات
  • امکان اتصال و ورود نویسندگان به سایت فصلنامه از طریق شناسه ارکید (Orcid) 
  • سایت فصلنامه نیز علاوه بر دارا بودن بخش های علمی به دو زبان فارسی و انگلیسی بخش های متنوعی چون معرفی بزرگان جغرافیا وکتاب های تازه منتشر شده مرتبط با علوم جغرافیایی را در بر دارد. تقویت هر چه بیشتر این سایت که بتواند مرجعی معتبر در بخش های مختلف برای علاقه مندان به این علم باشد از اهداف دیگر فصلنامه است. در کنار سایت از طریق شبکه های مختلف اجتماعی از جمله لینکدین نیز سعی بر انتشار هرچه بیشتر مقالات فصلنامه است. لذا اتصال هرچه بیشتر محققین به این شبکه ها در فضای مجازی میتواند تبادلات علمی محتوای فصلنامه را بیشتر کند.

چشم انداز آینده فصلنامه ورود به عرصه های بیرونی و نمایه شدن در سطح بین المللی می باشد و باز هم مثل همیشه این مهم جز با همت محققان، صاحب نظران و اندیشمندانی که همیشه همراه ما بوده اند میسر نخواهد شد.

                             
                         پاییز 97
                               دکتر فاطمه وثوقی

نشانی مطلب در وبگاه فصلنامه تحقیقات جغرافیایی:
http://georesearch.ir/find.php?item=1.116.19.fa
برگشت به اصل مطلب