همراهان ارجمند زمان پاسخگویی به تماس های تلفنی تنها در روزهای زوج (شنبه، دوشنبه، چهارشنبه) از ساعت 8 الی 10 صبح می باشد.
   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ارسال مقاله :: پیشکسوتان جغرافیا :: ثبت نام :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::AWT IMAGE

AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE

..
ثبت شده در

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: ایرانپور جزنی ، بنیانگذار جغرافیا در دانشگاه شهید بهشتی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۷ | 

ایرانپور جزنی ، بنیانگذار جغرافیا در دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق )

درمیان کسانی که این نوشته را می خوانند، هستند افرادی که حتی نام دکترجزنی را هم نشنیده اند.انانی که در کلاسهای درس دانشکده علوم زمین بر نیمکت ها می نشینند، از آزمایشگاهها و کتابخانه های ان استفاده می کنند و از راهروها وپله های ان بالا و پایین می روند، نمی دانند که این مجموعه وحتی ساختمان کنونی دانشکده ادبیات وعلوم انسانی چگونه به وجود آمده وبدنه علمی، کالبدی وخدماتی ان چگونه شکل گرفته اند،که هنوز پس از گذشت نزدیک به نیم قرن، همچنان کارآمد و پابرجا ایستاده اند.
دکتر ایرانپور جزنی در٢٢  آذرماه سال١٣٠٣، یعنی هشتادوسه سال پیش در روستای جزن از توابع نطنز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را به اقتضای شغل پدرش درنطنز ،کاشان،رشت وتهران به پایان رساند و پس ازدریافت لیسانس از دانشسرای عالی دانشگاه تهران، برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و از دانشگاه توبینگن آنجا به دریافت درجه دکتری جغرافیا نایل امد.پس از ازدواج با  همسر دانشمندش دکترسیندخت دهش، به ایران بازگشت. دکتر جزنی دردانشگاه ملی سابق ( شهیدبهشتی) و همسرش در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران بعنوان استاد مشغول به کار شدند. درسال١٣٤٨ اوگروه جغرافیا را در بدنه دانشکده ادبیات وعلوم انسانی راه اندازی کرد ودر همانسال سی نفر دانشجو برای این رشته پذیرفته شدندکه اینجانب (محمد تقی رهنمایی) یکی از آنها هستم و مانند خود دکتر جزنی تا به امروز به جغرافیا وفادار مانده ام.
ترمهای اول و دوم راهمراه باگروه جامعه شناسی دروس مشترک داشتیم. دروسی مانند تاریخ،جامعه شناسی، جغرافیا، روانشناسی و فلسفه را با هم گذراندیم. امروز وقتی به یاد کلاسهای دکتر شرف( استادفلسفه)،  دکترممتحن (استادتاریخ) ،دکتر عظیمی (استادروانشناسی)، دکترغلامعباس توسلی ( استادجامعه شناسی)، دکترکریمان ( استاد ادبیات) و مهندس رحمت اله غفار عدلی و دکتراحمد شمیرانی ( استادان زمین شناسی) می افت، نیک در می یابم که نسل ما ( ده های 40-50) از دانش و منش چه استادانی بهره مند می شدیم واز ثمره رشته جغرافیا چه درسهایی از رشته های دیگر آموختیم. دکتر جزنی از گنجاندن این دروس در برنامه اموزشی ما دو هدف داشت: نخست اینکه مارا از اموزش تک بعدی جغرافیا بازداشته ودریچه هایی ازرشته های دیگررا به رویمان بگشاید. ودیگر اینکه فرصتی بیابدتابرای این رشته نوبنیاداستادان مورد نیاز رااستخدام کند. واقعیت اینکه دانشگاههای تهران و تربیت معلم که تا انروز تنهامتولیان اموزش جغرافیا دردانشگاههای تهران بودند،ازرویش یک نهال جدید جغرافیا چندان خرسند نبودند به همین دلیل استادان انها، خواسته وناخواسته ، رغبتی برای تدریس دراین گروه جدید از خود نشان نمی دادند. در ان روزها دکتر جزنی با چهار دغدغه عمده روبرو بود:
نخست استخدام استادان جدید برای گروه جغرافیا، اما در آن روزها فارغ التحصیل دکتری جغرافیا نه کمیاب،که نایاب بود . به همین دلیل دکتر شمیرانی را از اصفهان ودکتر پیرزاده را از مشهد به گروه آورد و جوانی فوق لیسانس به نام هوشنگ بهرام بیگی را در گروه استخدام کرد. اما این تدبیرلازم ولی کافی نبود.
از این رو برای رفع دومین دغدغه خود، تعدادی از دانشجویان خود را با استفاده از بورسهای دفتر مبادلات علمی المان ، یکی پس از دیگری به المان فرستاد، تا نزد اقای اهلرز که اینک مرتبه استادی در دانشگاه ماربورگ را داشت،دکترای خود را گذرانده و به دانشگاه خودشان برگردند. ما چهار نفر همراه با دکتر ثروتی از جمله همین دانشجویان بودیم.
سومین دغدغه دکتر جزنی ایجاد تحول در برنامه آموزشی جغرافیا بود. در ان زمان دانشگاههای تهران ، تربیت معلم ، تبریز، مشهد و تا حدودی اصفهان کاملأ تحت تأثیر مکتب جغرافیایی فرانسه بودند. او که خود در مکتب آلمان درس خوانده بود،جای خالی این مکتب رادرنظام آموزش عالی جغرافیا بهتر و بیشتر از همه درک کرده بود. گذشته از اینها، دانشگاههای قدیمی به تبعیت از همین مکتب، بیشتر به جغرافیای طبیعی بها می دادند ، تاجغرافیای انسانی که اهم دروس انها در کلیات قاره ها، کشورشناسی، جغرافیای سیاسی و مانند اینها خلاصه می شد. دکتر جزنی در صدد بودکه این ساختار سنتی رادر هم شکسته وساختار و محتوای جدیدی برای جغرافیا تعریف کند. مکتب آلمان بهترین گزینه برای نوسازی محتوا و ماهیت دانش جغرافیا در ایران بود و او در این اقدام انچنان سنجیده و موفق عمل کردکه دانشگاههای دیگر نیز ناگزیر از باز نگری در محتوای دروس خود شدند. در دهه های 40-50 مکتب توصیف گرایی سنتی فرانسه هم در ایران دچار بحران بود . شکستن ساختار مکتب توصیفی فرانسه را نیز دکتر پاپلی برعهده گرفت . ایشان  با تدوین رساله دکتری خود،جغرافیای موضوعی وتحلیلی راجایگزین جغرافیای توصیفی مکتب فرانسه کرد.
چهارمین دغدغه دکتر جزنی هویت بخشیدن به جغرافیاو قراردادن ان در جایگاه واقعی خود بود. در دانشکده های ادبیات و علوم انسانی رشته جغرافیا اغلب به چشم فرزند خوانده تلقی می شد. دلیل ان اینکه مثلأ در دانشگاه تهران، دکتر احمد مستوفی، برای رهایی از این فرزند خواندگی مؤسسه جغرافیا را تأسیس و خود را از فرزند خواندگی دانشکده ادبیات و علوم انسانی نجات داد. دکترمحمدحسن گنجی هم با پذیرش معاونت وزارت راه وریاست سازمان هواشناسی، به نوعی خود را از قیمومیت دانشکده ادبیات و علوم انسانی بیرون کشید. دکتر جزنی با اگاهی از این ساختار های نامتجانس سنتی، بر این باور بودکه جغرافیا را باید در دانشکده ای مستقل با نام علوم زمین قرار داد. به همین دلیل از همان ابتدای تأسیس گروه جغرافیا، برای رضایتمندی گروههای ادبیات وعلوم انسانی، ابتدا ساختمان جدید این دانشکده را با سختکوشی تمام به پایان رساند و بلا فاصله ساخت ساختمان جدید دانشکده علوم زمین را آغاز کرد.
این چنین بود که او در یک بازه زمانی نه چندان دراز، با رفع این چهار دغدغه خود ، میراثی ماندگار از خود بر جای گذاشت که سالیان سال نامش را اینده گان به خاطر خواهند سپرد.


 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 331 بار   |   دفعات چاپ: 46 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.048 seconds with 920 queries by yektaweb 3619