[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: آخرين شماره :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
اطلاعات نشریه
درباره نشریه
اهداف و زمینه‌ها
هیات تحریریه
نمایه‌ها و پایگاه‌های استنادی
آرشیو مقالات
شماره‌های پیشین
آخرین شماره
مقالات پذیرفته برای انتشار
برای نویسندگان
راهنمای نویسندگان
راهنمای منبع‌نویسی
فرآیند داوری
تعهدنامه نویسندگان
ارسال مقاله
برای داوران
راهنمای داوران
اصول شفافیت
بیانیه اخلاق نشر
بدنه تصمیم‌گیر و تیم ویرایشی
هزینه‌های نویسندگان
حق نشر و مالکیت معنوی
تشخیص و برخورد با تخلفات
افشای تعارض منافع
منابع مالی/تبلیغات/درآمدزایی
تناوب انتشار و ذخیره‌سازی
تماس با ما
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
گوگل اسکالر

Citation Indices from GS

AllSince 2018
Citations819617
h-index87
i10-index20
..
اطلاعیه
..
:: دکتر یدالله فرید ::
 | تاریخ ارسال: 1397/3/12 | 
دکتر یداله فرید در اسفند ماه1308 در شهر تبریز متولد شد تحصیلات ابتدایی را در دبستان کمال (15 بهمن سابق)به اتمام رساند .دوران دبیرستان را در دبیرستان فردوسی تبریز گذراندو پس از ورود به دانشسرای مقدماتی این شهر و اتمام دوره تحصیلی دو ساله،در دبیرستان خاقانی مرند به تدریس پرداخت.در سال 1326 در دانشگاه در رشته تاریخ و جغرافیا و علوم تربیتی شروع به تحصیل کرد.در سال 1329 پس از گذراندن سه سال دوره کارشناسی به اخذ لیسانس تاریخ و جغرافیا و علوم تربیتی نایل شد .پس از اخذ لیساتس و تدریس در دبیرستان های فردوسی ،ایراندخت ،توحید (پروین سابق) و مدیریت یکساله در دبستان آیت الله کاشانی (دبستان نمونه دکتر محسنی سابق) در سال 1337 بنا به تقاضای شخصی منتظر خدمت و برای ادامه تحصیل عازم کشور فرانسه گردید.تحصیلات عالی (دوره دکتری )را در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه سوربن از اول سال تحصیلی 1985 آغاز کرد.
 در سال 1961 از رساله خود دفاع کرد و با در جه افتخار آمیز (Tres honorable) به اخذ دکترای جغرافیای انسانی با گرایش شهری نایل گردید. در جریان تحصیل به منظور ژرفا بخشیدن به تحقیقات خود به مدت یکسال در انیستیتوی ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه روی مسایل جمعیتی به تحقیق پرداخت.بعد از خاتمه تحصیلات و مراجعت از فرانسه به میهن و انتصاب مجدد در آموزش و پرورش به ریاست دبیرستان نمونه تبریز منصوب شد و از سال 1343 به طور رسمی به خدمت دانشگاه تبریز در آمد.در تاریخ 1/6/1375 به افتخار بازنشستگی نایل گردید.از تاریخ 1/1/1378با پایه 13 استادی عضو هیات علمی دانشگاه آزاداسلامی (واحد اهر) شد و با فعال نمودن گروه‌های جغرافیا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر و کمک به ایجاد دوره تحصیلات تکمیلی رشته جغرافیا، در این دانشگاه خدمات ارزنده‌های را ارائه کرد. این استاد جغرافیا همچنین مؤسس و مدیر مسئول نشریه فضای جغرافیایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر با درجه علمی - پژوهشی بود که درسال 1386 در بین 112 نشریه دانشگاه آزاد اسلامی کشور رتبه اول را کسب کرد. استاد یدالله فرید دارای 24 مقاله علمی و پژوهشی چاپ شده در مجلات معتبر بین‌المللی و نیز 13 جلد کتاب می‌باشد که سه کتاب توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر به چاپ رسیده است. دکتر یداله فرید در طول خدمت علمی – فرهنگی خود یکی از تاثیرگذارترین جغرافیدانان ایران برجامعه علمی جغرافیا بوده است .
استاد یدالله فرید از اساتید برجسته جغرافیای کشور پس از نیم قرن تلاش علمی در هشتم مردادماه 1386 دار فانی را وداع گفت . یک ماه پس از درگذشت دکتر فرید، کتابخانه شخصی وی توسط «جواد فرید»؛ (فرزندش)، به دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر اهدا شد. این کتابخانه، مشتمل بر دو هزار جلد کتاب نفیس، نایاب و تخصصی در زمینه جغرافیا و حاصل نیم قرن فعالیت علمی آن استاد در مراکز علمی دانشگاهی است. زنده یاد «فرید» نخستین کتاب درباره «مسایل شهری ایران» را در سال 1349 منتشر کرد و کتاب‌های ارزشمندی چون «جغرافیای جمعیت»، «جغرافیا و شهرشناسی»، «جغرافیای تغذیه»، «سیر جغرافیا در قلمرو انسانی»، «کاربرد جغرافیا در روش تحقیق شهر و روستا»، «مقدمه‌ای بر روش تحقیق شهرهای ایران»، «انگلستان و بازار مشترک از دیدگاه جغرافیا»، «تحقیقات جغرافیایی» و مقاله‌های مختلف در زمینه جغرافیا و همچنین ترجمه کتاب «انسان و محیط زیست» از دیگر آثار او به شمار می رود که از بین آن‌ها کتاب «شناخت‌شناسی و مبانی جغرافیایی انسانی» وی به عنوان کتاب سال 81 انتخاب شد. . 
سوابق پژوهشی :
الف:تالیف کتب دبیرستانی پیش از اخذ دکتری در دوران خدمت در آموزش و پرورش
1- تالیف سه جلد تاریخ اتحاد برای دوره اول دبیرستان ها با همکاری مولفان دیگر سال 1336-1338،ناشر فروشی حقیقت تبریز
2- تالیف سه جلد علوم اجتماعی برای دوره اول دبیرستان ها با همکاری مولفان دیگر سال 1336-1338،ناشر فروشی حقیقت تبریز
3- تالیف سه جلد جغرافیای اتحاد برای دوره اول دبیرستان ها ،با همکاری مولفان دیگر سال 1337 ،ناشر کتابفروشی حقیقت تبریز
ب:کتب تالیفی بعد از اخذ دکتری و در دوران خدمت در دانشگاه
1-بریتانیا و بازار مشترک از نظرگاه جغرافیایی،انتشارات چهر ،تبریز سال 1348
2-مقدمه ای بر روش تحقیق شهرهای ایران،انتشارات موسسه تحقیقات علوم انسانی و اجتماعی وابسته به دانشکده ادبیات و علوم انسانی سال 1349
3-جغرافیای تغذیه ،انتشارات دانشگاه تبریز ،چاپ دوم سال 1359
4-کاربرد جغرافیا در روش تحقیق شهر و روستا ،انتشارات دانشگاه تبریز ،چاپ چهارم 1384
5- سیر اندیشه در قلمروی جغرافیای انسانی ،انتشارات دانشگاه تبریز چاپ پنجم 1384
6-جغرافیای جمعیت ،انتشارات دانشگاه تبریز،چاپ پنجم 1384
7-جغرافیا و شهرشناسی ،انتشارات دانشگاه تبریز ،چاپ ششم 1384(این کتاب از سوی وزارت ارشاد اسلامی مورد تشویق قرار گرفته است.)
8-شناخت شناسی و مبانی جغرافیای انسانی ،انتشارات دانشگاه آزاد (واحد اهر)سال 1379
9-شهرهای جهان (ترجمه)انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی (واحد اهر )سال 1384
 
منبع :
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی ، شماره پیاپی 80، بهار 85 " چهره ماندگار جغرافیا سال 1385 "خوانندگان و صاحب نظران محترم در کامل کردن مطلب فوق ما را یاری نمایید .

 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 10259 بار   |   دفعات چاپ: 567 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4624