:: دوره 36، شماره 2 - ( 1400 ) ::
جلد 36 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی و تحلیل شواهد فعالیت های نو زمین ساختی در حوضه ی مرغاب
دکتر رسول شریفی نجف آبادی
دانشگاه فرهنگیان ، @cfu.ac.ir R.Sharifi
چکیده:   (2534 مشاهده)
اهداف و زمینه ها: رودخانه مرغاب یکی از سرشاخه های زاینده رود است. در حوضه ی این رودخانه مطالعات نو زمین ساختی قابل توجهی صورت نگرفته، اما عبور گسل های شازند، خوانسار و دالان از آن محرز شده است. هدف از این پژوهش، بررسی احتمال فعالیت­های نو زمین­ساختی در آن بخشی از حوضه­ ی مرغاب بوده که در مسیر گسل شازند قرار داشته است.
روش شناسی:  یک مدل رقومی ارتفاع با دقت 30 متر برای این محدوده تهیه شده و لایه­ های زمین­ شناسی نیز به آن افزوده شد. سپس، این حوضه به 18 زیر حوضه تقسیم شده و اندازه­ گیری شاخص­های Hi ،Bs ،Af،SL،S، Facet% ، Vدر محیط های نرم افزاری آرک­ مپ، آرک ویو و گلوبال ­مپر انجام گرفت و شاخص نسبی زمین ساخت فعال (Iat) محاسبه گردید. برای مطالعات تکمیلی،  بازدیدهای میدانی نیز صورت گرفت. در تحلیل نهایی، همه­ ی داده­ ها تلفیق شد.
یافته ها:  شاخص نسبی زمین ساخت (Iat) عموم زیر حوضه ها را فعال تا نیمه فعال نشان داده است. در امتداد مسیر گسل شازند، جابجایی­ هایی در سطوح آیینه گسل مشاهده شد. شبکه­ ی آبراهه­های حوضه­ ی مرغاب، شواهدی از چرخش 90 درجه­ ای و تغییر مسیر آبراهه­ ها را نشان می دهد که  با فعالیت های نو زمین ساختی و پایین افتادن سطح اساس و گسیختگی دریاچه موجود در منطقه  مرتبط است.   
نتیجه گیری :در ادامه مطالعات صورت گرفته در مناطق همجوار، شواهدی از فعالیت گسل شازند در این منطقه نیز ارایه و اثبات شد. با توجه به اینکه در آینده احتمال ادامه فعالیت های زمین ساختی وجود دارد و  می تواند برای انسان ها و تاسیسات موجود در منطقه خطر ساز باشد، لازم است که سیاستگذاران در برنامه ریزی های آتی خود این موضوع را مد نظر  قرار دهند.
واژه‌های کلیدی: نو زمین ساخت، شاخص های ژئومورفیک، گسل شازند، حوضه‌ی مرغاب.
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: ژئومورفولوژی
دریافت: 1399/5/29 | پذیرش: 1399/10/24 | انتشار: 1400/1/6


XML   English Abstract   Printدوره 36، شماره 2 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها