:: دوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین مدل تصویر ذهنی ارزیابانه در ادراک محیط (مورد پژوهی شهر بوشهر)
غلامرضا مرادی*1، دکتر مهران علی الحسابی2
1- گروه شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران ، gh.r.moradi@gmail.com
2- گروه شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران
چکیده:   (353 مشاهده)
اهداف و زمینه‌ها: در دنیای رقابتی امروزی شهرها بیش‌ازپیش نگران هویت، تصویر و ارزش خود هستند و در این راستا، ایجاد محیطی مطلوب و خوشایند برای جذب اقشار مختلف از آمال مدیران و برنامه‌ریزان شهری در هر شهری است. این امر زمانی قابل حصول است که آن چیزی که شهر ارایه می‌دهد (هویت)، آنچه درک می‌شود (تصویر) و ارزیابی آن توسط کاربرانش (تصویر ارزیابانه) و آنچه باعث احساس خوشایندی یا ناخوشایندی نسبت به یک مکان (معنا) می‌شود و در نهایت تصویر جامع یا کل نگرانه را شکل می‌دهد، کشف و تفسیر گردد و مبنای عمل مدیران و برنامه‌ریزان شهری قرار گیرد. پژوهش حاضر به دنبال تبیین مدل تصویر به خصوص تصویر ذهنی ارزیابانه به لحاظ نظری و همچنین در نمونه موردی (بوشهر) است. ازاین‌رو شناخت مؤلفه‌های تصویر و چگونگی کارکرد و فرایند شکل‌گیری آن در ذهن اقشار مختلف زمینه را برای حصول این هدف فراهم می‌کند.
روش‌شناسی: پژوهش حاضر ازلحاظ هدف توسعه‌ای-کاربردی و به لحاظ ماهیت و روش بررسی کیفی و به‌صورت اکتشافی است و روش گردآوری داده‌های آن ترکیبی از مطالعات کتابخانه‌ای (نظری) و مطالعات میدانی و پیمایشی (مصاحبه) مبتنی بر پرسش‌نامه نیمه ساختاریافته با سؤالات باز می‌باشد.
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش حاکی از آن است که به لحاظ نظری تصویر از دو مؤلفه اولیه و ثانویه یا مکمل تشکیل‌شده که شخص با ادراک آنها به قضاوتی ارزیابانه از محیط می‌رسد و این امر تصویر جامع یا کل‌نگرانه وی را شکل می‌دهد. درزمینه نمونه موردی نیز بررسی صورت گرفته در شهر بوشهر نشان می‌دهد که نوار ساحلی، یافت تاریخی، پارک ریشهر، پارک tv دارای ارزیابی مثبت و سکونتگاه‌های غیررسمی، خیابان طالقانی، خیابان سنگی و خیابان عاشوری ازنظر افراد مختلف دارای ارزیابی منفی می‌باشند و تصویر جامع شهر بوشهر تصویری مثبت و امن و آرامش‌بخش را نشان می‌دهد.
واژه‌های کلیدی: تصویر ذهنی، مؤلفه‌های تصویر، تصویر ذهنی ارزیابانه، ادراک محیط، تصویر جامع
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه ریزی شهری
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها