:: دوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 2 صفحات 175-182 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط بین منابع آب زیرزمینی و گسل‌های کواترنری دشت سیرجان با روش وزن‌های نشانگر
دکتر علی مهرابی*1، دکتر محسن پورخسروانی2
1- گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران ، mehrabi@uk.ac.ir
2- گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران
چکیده:   (585 مشاهده)

اهداف و زمینه‌ها: گسل­ها و ساختارهای تکتونیکی تأثیر عمده­ای بر منابع آب زیرزمینی دارند و باعث هدایت و تشکیل سفره­های آبی می­شوند. تعیین میزان ارتباط بین آنها می­تواند در شناسایی منابع آبی جدید کمک کند. هدف این پژوهش بررسی ارتباط بین گسل‌ها و منابع آب زیرزمینی دشت سیرجان به‌صورت کاملاً کمّی و عددی بود.
روش‌شناسی: با استفاده از روش وزن­های نشانگر و با تهیه لایه گسل­های کواترنری و موقعیت قنوات و چاه­های دشت سیرجان در محیط GIS، فواصل و حریم­های یک کیلومتری اطراف گسل­ها استخراج شد. در ادامه با انجام عملیات روی­هم­اندازی لایه­ قنوات و چاه­ها روی لایه گسل­های حریم­دار، ضرایب مربوط به روش وزن­های نشانگر محاسبه شد.
یافته‌ها: بیشترین ارتباط بین چاه­ها و گسل­ها در فاصله یک کیلومتری از امتداد گسل بود و بیشترین ارتباط بین قنوات و گسل­ها در فاصله 2 کیلومتری از گسل­­ها به‌‌دست آمد. 65% از چا­ه­های عمیق و نیمه‌عمیق حفرشده در دشت سیرجان تحت تأثیر گسل­ها قرار داشتند، درحالی‌که تنها 25% از قنوات در این منطقه مرتبط با گسل­ها بودند.
نتیجه­ گیری: گسل‌های کواترنری، پتانسیل تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی دشت سیرجان با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی خشک و نیمه‌خشک آن و افزایش نیازهای روزافزون به منابع آبی بیشتر را دارد.

واژه‌های کلیدی: گسل، منابع آب زیرزمینی، روش وزن‌های نشانگر، دشت سیرجان
متن کامل [PDF 1780 kb]   (40 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: ژئومورفولوژی
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها