:: دوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی نیازهای جوانان در برقراری تعاملات اجتماعی در بستر مناظر موقت شهر مشهد مبتنی بر نظریه زمینه-ای
الناز خورشیدیان1، دکتر فاطمه محمدنیای قرایی*2، دکتر مریم استادی1
1- گروه شهرسازی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران
2- گروه شهرسازی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران ، Gharaee.fatemeh@gmail.com
چکیده:   (367 مشاهده)
اهداف و زمینه‌ها: با توسعه تکنولوژی زمان حضور در اکثر فضاهای شهری و تجربه فضاها و روابط عینی برای جوانان، محدودتر شده است. لذا در فرآیند مناسب­ سازی محیط شهری باید فضاهایی خلق شود که ضمن تطابق با نیازهای امروزه، واجد کیفیت­هایی فراتر از کیفیت­های بدیهی فضا باشد. در این فضاها بایستی سعی بر برقراری ارتباط­ های نزدیک و ترغیب هرچه بیش­تر آنان به حضور در فضاهای جمعی شود. هدف از پژوهش حاضر، شناسایی نیازها و انتظارات جوانان از محیط ­های شهری به طور عام و مناظر موقت به طور خاص است.
روش‌شناسی: با توجه به ماهیت کیفی این پژوهش، با استفاده از نظریه زمینه­ای و از طریق مصاحبه باز استاندارد با 44 جوان در شهر مشهد، و به روش کدگذاری باز استاندارد، مورد تحلیل قرارگرفته است.
نتیجه­ گیری: نتایج نشان می­دهد، به منظور حضور بیش­تر جوانان و در نظرگرفتن اثر شرایط علی، زمینه­ای، واسطه­ای باید به سه مقوله اصلی مشارکت، احترام به نظر جوانان و خلاقیت در طراحی­ ها توجه شود. این امر از طریق راهبردهایی چون برگزاری رویدادهای ملی- هنری- آیینی، ایجاد نهادهای خاص جوانان، ایجاد کاربری­های موقتی چندمنظوره و زنده نگه داشتن رویدادهای بومی و سنتی با استفاده از عناصر نوستالژیک محقق می­­­گردد. در نهایت این راهبردها پیامدهایی چون حضور پررنگ جوانان در شهر، توسعه فضاهای چندمنظوره موقتی، شکل­ گیری سبک جدیدی از فضا در قالب مناظر موقت را منجر می­شود.
واژه‌های کلیدی: جوانان، تعاملات اجتماعی، منظرموقت، نظریه زمینه ای
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۳
* نشانی نویسنده مسئول: دانشگاه ازاد اسلامی واحد مشهد


XML   English Abstract   Printدوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها