زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل زمانی-فضایی جرایم شهری مطالعه موردی: جرایم درگیری در شهر اردبیل
اصغر پاشازاده1، دکتر محمدحسن یزدانی*2، دکتر علیرضا محمدی1
1- جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
2- جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، yazdani.m51@gmail.com
چکیده:   (348 مشاهده)

اهداف و زمینه‌ها: جرم درگیری یکی از باسابقه‌ترین جرایم بشری است که امنیت مالی و جانی افراد و جامعه را به خطر می­اندا­زد و مطالعه آن جهت کاهش دادن جرم درگیری برای افزایش امنیت افراد و جامعه از اهمیت فوق­ العاده­ای برخوردار است. بررسی وقوع جرم درگیری نشان می­دهد که این جرم در زمان­ها و مکان­های خاصی رخ می­دهد، ازاین‌رو، هدف اصلی این پژوهش شناساییشایع­ترین زمان­ها و مکان­های رخداد درگیری در شهر اردبیل است.
روش‌شناسی: پژوهش حاضر ازلحاظ هدف کاربردی و ازنظر شیوه انجام تحقیق، توصیفی ـ تحلیلی و گردآوری داده­های آن به‌صورت اسنادی و میدانی می­باشد. جامعه آماری شامل کلیه مجرمان زندانی‌شده به دلیل درگیری که در نیمه اول سال 2017 در زندان اردبیل دوران محکومیت خود را می­گذرانند، می­باشد که به روش تمام شماری از آنها پرسش‌نامه تکمیل‌شده است (111 نفر). برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های تحقیق از آزمون­های آماری در قالب نرم­افزار SPSS (خی­دو و کرامز) و آمار فضایی در قالب نرم‌افزار Arc GIS (میانگین نزدیک‌ترین همسایگی، مدل منحنی انحراف استاندارد توزیع، میانگین مرکزی توزیع و تراکم کرنل) استفاده‌شده است.
یافته‌ها: یافته­های تحقیق ازنظر زمان وقوع درگیری­ ها نشان می­دهند که اکثر درگیری­ها بیشتر در فصل بهار، به‌ویژه خردادماه و اردیبهشت‌ماه، اول و آخر هفته، به‌ویژه ظهر وقت رخ می­دهند. ازنظر مکانی هم بیشتر درگیری­ ها در بافت­های حاشیه­ای و فرسوده رخ می­دهد، جایی که تراکم جمعیت آنها بالاست و اینکه با توجه به خروجی نقشه تراکم کرنل، پراکندگی درگیری­ ها از الگوی خوشه­ ای تبعیت می­کند. همچنین رابطه معنی­ داری بین محل سکونت و محل وقوع درگیری وجود دارد، به‌گونه‌ای که بیشترین فراوانی محل سکونت و محل وقوع درگیری مربوط به بخش­های متراکم مرکزی و شمال غربی شهر اردبیل است.
نتیجه‌گیری: نهایتاً می­توان چنین نتیجه­ گیری کرد که متغیرهای زمان و مکان در بروز درگیری از عوامل تأثیرگذار هستند. اما با توجه به شرایط زمانی و مکانی، امکان دارد در مکان­های متفاوت، نتایج متفاوتی داشته باشد.

واژه‌های کلیدی: زمان جرم، مکان جرم، جرم درگیری، شهر اردبیل
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه ریزی شهری
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۳
* نشانی نویسنده مسئول: اردبیل
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

pashazadeh A, Yazdani M H, Mohammadi A. Urban Crimes Space-Time Analysis (Case study: Involvement Crimes at Ardebil City) . geores. 2019; 34 (2)
URL: http://georesearch.ir/article-1-494-fa.html

پاشازاده اصغر، یزدانی محمدحسن، محمدی علیرضا. تحلیل زمانی-فضایی جرایم شهری مطالعه موردی: جرایم درگیری در شهر اردبیل. فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1398; 34 (2)

URL: http://georesearch.ir/article-1-494-fa.htmlدوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3925