زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) ::
جلد 34 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مفهوم‌سازی ابعاد کیفیت محیطی در برنامه-ریزی روستایی با مشارکت مردم و کارشناسان محلی؛ نمونه: روستای شهریار، شهرستان لردگان
دکتر کاظم رستمی1، دکتر مهدی پورطاهری*2، دکتر عبدالرضا رکن الدین افتخاری1
1- گروه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- گروه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، mehdipourtaher@gmail.com
چکیده:   (387 مشاهده)
مقدمه: با آغاز برنامه­ریزی­ها به شکل جدید در نواحی روستایی، نوعی تضاد بین خواست روستاییان از پایین با دید برنامه­ریزان از بالا شکل گرفته است که نبود دید هنجاری به مسائل و کم­توجهی به کیفیت محیطی توسعه، در تعمیق این تضاد نقش بسزایی داشته است.
اهداف: تعیین ابعاد کیفیت محیطی در برنامه‌­ریزی روستایی از طرف خود روستاییان و کارشناسان محلی، از اهداف عمده این مقاله است که به رضایت‌­مندی اهالی و موفقیت برنامه­‌ریزان روستایی منجر خواهد شد.
مواد و روش­ها: به منظور جلب مشارکت مردم و کارشناسان محلی در فرآیند مفهوم‌­سازی ابعاد کیفیت محیطی و برنامه‌­ریزی مطلوب، روستای شهریار از توابع شهرستان لردگان انتخاب گردید که دلیل انتخاب این روستا نیز اجرایی شدن طرح‌­های مختلف و یا در حال انجام بودن بسیاری از طرح­ها در قالب برنامه‌­ریزی روستایی بوده است. روش پژوهش در این مقاله، روش کیفی به خصوص تشکیل کارگاه­‌های مشارکتی و مصاحبه‌­های هدفمند با مطلعان روستایی است. لذا 36نفر از مطلعان روستای شهریار و کارشناسان و مدیران محلی در قالب 6کارگاه سازمان‌دهی شده و انتظارات افراد از  مفاهیم کیفیت محیطی در برنامه‌­ریزی روستایی در گویه­‌های مختلف تعیین گردید.
نتیجه­‌گیری: تعداد 202گویه از مفاهیم کیفیت محیطی گردآوری شد و این گویه­‌ها توسط خود کارگروه‌­ها در قالب 5 بعد، 1قلمرو و 44شاخص قرار گرفتند. در بعد فیزیکی- کالبدی تعداد 48گویه در قالب 9شاخص، در بعد اجتماعی- فرهنگی تعداد 46گویه در قالب 10شاخص، در بعد اقتصادی تعداد 42گویه در قالب 8شاخص، در بعد محیطی تعداد 35گویه در قالب 8شاخص و در بعد سیاسی- اداری تعداد 10گویه در قالب3شاخص به ترتیب جای گرفتند. در پایان نیز این ابعاد در قالب قلمرو راهبردی با تعداد 21گویه و در قالب 6شاخص به نظام برنامه‌­ریزی کشور جهت ارزیابی ابعاد کیفیت محیطی مناطق روستایی پیشنهاد می­‌گردد.
 
واژه‌های کلیدی: کیفیت محیطی، مشارکت روستاییان، ابعاد کیفیت محیطی، برنامه‌ریزی روستایی، روستای شهریار
     
نوع مقاله: توصیفی و نظرسنجی | موضوع مقاله: برنامه ریزی روستایی
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

rostami K, Pourtaheri M, Eftekhari A R. Conceptualizing the Dimensions of Environmental Quality in Rural Planning with the Participation of Local People and Experts Case study: Shahriar Village, Lordegan County. geores. 2019; 34 (2)
URL: http://georesearch.ir/article-1-391-fa.html

رستمی کاظم، پورطاهری مهدی، افتخاری عبدالرضا رکن الدین. مفهوم‌سازی ابعاد کیفیت محیطی در برنامه-ریزی روستایی با مشارکت مردم و کارشناسان محلی؛ نمونه: روستای شهریار، شهرستان لردگان. فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1398; 34 (2)

URL: http://georesearch.ir/article-1-391-fa.htmlدوره 34، شماره 2 - ( 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3937