زمان پاسخگویی تنها روزهای زوج ساعت 10 الی 12  

   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ارسال مقاله :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: دوره 35، شماره 3 - ( 1399 ) ::
جلد 35 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر مدیریت اعتماد سازمانی با رویکرد هوش اخلاقی بر رفتار شهروندی سازمانی (مورد مطالعه :موسسات مالی و اعتباری استان خراسان رضوی )
اعظم ملکی*1، محمود قربانی2، سید اکبر پور طباطبایی3، حسینعلی نیرومند4
1- پژوهشگاه مهندسی بحران‌های طبیعی، شاخص پژوه، اصفهان، ایران ، mlkaz@yahoo.com
2- گروه مدیریت دانشکده علوم انسانی و حسابداری، دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، ایران
3- گروه مهندسی صنایع، دانشکده مهندسی صنایع، دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان، ایران
4- گروه آمار، دانشکده علوم ریاضی، دانشگاه فردوسی مشهد، ایران
چکیده:   (239 مشاهده)
اهداف و زمینه‌ها: ویژگی ارزشمند نیروی انسانی که امروزه توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، رفتار شهروندی سازمانی می‌باشد. این متغیر با الهام از یک شهروند خوب، کارمندی را توصیف میکند که برای کمک به عملکرد بهتر سازمان، از هیچ تلاشی حتی افزونتر از وظایف خود فروگذار نیست. اعتماد سازمانی نیز از عوامل مهمی است که روی رفتار شهروندی سازمانی تاثیر  به‌سزایی می­گذارد. زیر بنای همه ارزش‌ها، رفتارها در سازمان، ارزش‌های اخلاقی است، مدیران همیشه باید بالاترین استانداردهای اخلاقی را در سازمان خود مدنظر قرار دهند. افزایش کارهای غیراخلاقی در محیط‌های کاری توجه مدیران به بحث پیرامون مفهوم اعتماد سازمانی و هوش اخلاقی به عنوان چارچوبی برای عملکرد صحیح انسان پرداخته‌اند.
روش­‌شناسی: پژوهش حاضر، با هدف تبیین تأثیر مدیریت اعتماد سازمانی با رویکرد هوش اخلاقی بر رفتار شهروندی سازمانی در مؤسسات اعتباری در سطح استان خراسان رضوی(13 موسسه با 453 شعبه) انجام شد. روش تحقیق از بُعد هدف، توسعه‌ای-کاربردی و از لحاظ روش آمیخته(کیفی-کمی) می‌باشد. جامعه آماری شامل کلیه‌ی خبرگان و متخصصین علوم مدیریتی و مدیران ارشد بانکی بوده که 25 نفر از آنها به‌صورت روش نمونه‌گیری غیراحتمالی(هدفدار و قضاوتی) انتخاب گردیدند. در بخش کمّی جامعه آماری336 نفر شامل کارکنان مؤسسات مالی و اعتباری خراسان رضوی که به روش نمونه‌گیری خوشه ای دو مرحله‌ی انتخاب شدند.
یافته‌ها: ابزار اصلی تحقیق پرسشنامه بوده که روایی آن به صورت صوری و با استفاده از تحلیل عاملی اکتشافی و پایایی آن با ضریب آلفای کرونباخ مورد بررسی قرار گرفت. مقدار این ضریب برای بخش مدیریت اعتماد سازمانی برابر با91/0 و هوش اخلاقی83/0و برای رفتار شهروندی سازمانی66/0 حاصل گردید.
نتیجه‌گیری: یافته‌های این تحقیق که از نتایج تکنیک دلفی، تحلیل عاملی اکتشافی و معادلات ساختاری حاصل گردید، نشان می‌دهد هوش اخلاقی با ضریب 67% و مدیریت اعتماد سازمانی با رویکرد هوش اخلاقی و ضریب 84%  در تبیین واریانس رفتار شهروند سازمانی نقش دارند.
واژه‌های کلیدی: مدیریت اعتماد سازمانی، هوش اخلاقی، رفتار شهروندی سازمانی
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: تخصصی
دریافت: 1396/6/4 | پذیرش: 1399/5/9 | انتشار: 1399/5/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Maleki A, Ghorbani M, Nilipour-Tabatabaei S, Niroumand H. Effect of organizational trust management with ethical intelligence approach on organizational citizenship behavior (Case Study: Financial & Credit Institutions of Khorasan Razavi). geores. 2020; 35 (3)
URL: http://georesearch.ir/article-1-204-fa.html

ملکی اعظم، قربانی محمود، پور طباطبایی سید اکبر، نیرومند حسینعلی. تاثیر مدیریت اعتماد سازمانی با رویکرد هوش اخلاقی بر رفتار شهروندی سازمانی (مورد مطالعه :موسسات مالی و اعتباری استان خراسان رضوی ). فصلنامه تحقیقات جغرافیایی. 1399; 35 (3)

URL: http://georesearch.ir/article-1-204-fa.htmlدوره 35، شماره 3 - ( 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات جغرافیایی Geographical Researches Quarterly Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4212